M N O

Marabou Sportserie, 1932(?)

Sweden, 150 cards

Full set checklist

top

17          Anton Karlsson                     discus
18          Sven Strandh                       ?
19          Thure Mannerfelt                   discus
20          Helge Jansson                      decathlon
21          Carl-Axel Bruno                    ?
22          Olle Bexell                        decathlon
23          Borje Uhnoo                        ?
24          Olle Hallberg                      long jump
25          Herbert Adolfsson                  high jump
26          Erik Nilsson                       pole vault
27          Henry Lindblad                     pole vault
28          Tord Dahlgren                      ?
31          Harry Forsman                      javelin
32          Gunnar Lindstrom                   javelin
33          Gunnar Jansson                     hammer throw
34*         Carl Johan Lind                    hammer throw
35          Oscar Malmbrant                    hammer throw
36          Kjell Areskoug                     hurdles
37          Sten Pettersson                    hurdles
38          Erik Wennstrom                     hurdles
39          Filip Ahlm                         sprints
40          Hans Eriksson                      sprints
41          Roland Mentzer                     sprints
42          Henrik Sjostrom                    sprints
43          Harald Nilsson                     sprints
44          Gunnar Skold                       sprints
45          Erik Svensson                      long jump
46          E. Lindkvist                       ?
47          S. Hammargren                      400 m
48          Bertil Wachenfeldt                 400 m
49          Karl-Gustaf Bjork                  800 m
50          Bertil Sjoden                      ?
51          Georg Thage Stjernberg             ?
52          Eric Clark                         ?
53          Bror Ohrn                          middle distance
54          Jean-Gunnar Lindgren               long distance
55          Birger Selen                       ?
56          Olle Hagsten                       long distance
57          Thore Johnsson                     ?
119         Birger Kraft                       middle distance
120         Erik Ny                            middle distance
121         Ragnar Magnusson                   long distance
122         Olle Moller                        long distance
123         Leif Dahlgren                      hurdles
124         Maj Jacobsson                      hurdles
           

Marvels of Motion (Ogden's), 1928 & 2002 reproduction

Full set checklist

Marvels of Motion (Ogdens) top


Image is from 2002 reproduction set by Card Collectors Society
13*         The Leap                           long jump
14*         The Leg as a Pendulum              walking
           

Mazetti, 1930s

Sweden

Full set checklist

Mazetti - Charles Paddock top

no #        R. Locke [Roland]             sprints
no #        Paavo Nurmi                   middle/long distance
no #        H. Osborne [Harold]           high jump
no #*       Ch. Paddock [Charles]         sprints
no #        E. Spencer [Emerson]          400 m
no #        M. Taylor [Morgan]            hurdles (400 m)
no #*       Edvin Wide                    long distance
           

The Medallion Collection (ICCOA, INC), 1992

Full set checklist

top
1*          Joan Benoit                        marathon
3*          Werner Gunthor                     shot put
4*          Viisha Sedlak                      walking
6*          Joe DeLoach                        sprints
19*         Karen Smyers                       triathlon
           

Melbourne Olympics (Woolworths), c.1956

Full set checklist

Melbourne Olympics (Woolworths) - Shirley Strickland top

no #        Betty Cuthbert                     sprints
no #        Betty Cuthbert and Bob Morrow      sprints
no #        John Landy                         middle distance
no #        Marlene Matthews                   sprints
no #        Rev. Bob Richards                  pole vault
no #*       Shirley Strickland                 hurdles/sprints

(This list may not be complete. Please e-mail me with any additions.)
					 

Men of the Moment in Sport (W.A. & A.C. Churchman), 1928

Full set checklist

Men of the Moment in Sport (W.A, & A.C. Churchman) - Jack London top

1           Lord Burghley                           hurdles
2*          J. E. London [Jack]                     sprints
3           Douglas Lowe                            middle distance
4           Paavo Nurmi                             middle distance, long distance
5           Ville Ritola                            long distance
6*          G. C. Weightman Smith [George]          hurdles
					 

Mexico 68 Olympische Sommerspiele (Altenburg-Stralsunder Spielkarten) [Quartett]

Full set checklist

Mexico 68 Olympische Sommerspield (ASS) - Quartett top
A1*         Hans Joachim Walde                 decathlon
A2*         Claus Schiprowski                  pole vault
A3*         Gerhard Hennige                    hurdles (400 m)
A4*         Kurt Bendlin                       decathlon
B1*         Richard Fosbury                    high jump
B2*         Kipchoge Keino                     middle/long distance, steeplechase
B3*         Randy Matson                       shot put
B4*         Manfred Kinder/Martin Jellinghaus  relay (4 x 400)
C1*         Ingrid Becker                      pentathlon
C2*         Liesel Westermann                  discus
C3*         Manon Bornholdt                    pentathlon
C4*         Heide Rosendahl                    pentathlon, long jump
					 

Mexico IXX. Olympische Sommerspiele 1968 (H.E. Pohlman/Horst Vetten), 1968

Germany, 64 cards

Full set checklist

Mexico IXX. Olympische Sommerspiele 1968 top

9a          Start of men's 100 m                    sprints
10a         Jim Hines                               sprints
11a         Tommie Smith                            sprints
12a         Lee Evans/Larry James/Ronald Freeman    400 m
13a         Martin Jellinghaus                      400 m
14a         Men's 800 m                             middle distance
15a         Bodo Tummler                            middle distance
16a         Ron Clarke/Juan Martinez                long distance
17a         Gerhard Hennige                         hurdles (400 m)
18a         Men's 4 x 400 m relay                   relay (4 x 400)
19a         Start of men's marathon                 marathon
20a         Dick Fosbury                            high jump
21a         Claus Schiprowski                       pole vault
23a         Kurt Bendlin                            decathlon
24a         Hans Joachim Walde                      decathlon
25a         Bill Toomey                             decathlon
26a         Bill Toomey/Hans Joachim Walde          decathlon
27a         Ingrid Becker                           pentathlon
28a         Ingrid Becker                           pentathlon
29a         Ingrid Becker                           pentathlon
30a         Ingrid Becker                           pentathlon
31a         Liesel Westermann                       discus
32a         Viorica Viscopoleanu                    long jump
33a         Wyomia Tyus                             sprints
34a         Women's 100 m hurdles                   hurdles (100 m)
35a         Women's 100 m hurdles                   hurdles (100 m)
           

Micky Maus Sammelkarten (Disney), 1990s (?)

Micky Maus Sammelkarten - Ben Johnson top
no #*       Ben Johnson                        sprints
no #*       Dave Steen                         decathlon

(This list may not be complete. Please e-mail me with any additions.)
           

Microstoria delle Olimpiadi (Intrepido), c.1960

Italy

Full set checklist

Microstoria delle Olimpiadi (Intrepido) - Herb Elliott top

no #        Adolfo Consolini                   discus
no #*       Dallas Long                        shot put
no #        Dan Waern                          middle distance
no #        Donald Bragg                       pole vault
no #        Edmund Piatkowski                  discus
no #        Giuseppina Leone                   sprints
no #*       Herb Elliott                       middle distance
no #        Iolanda Balas                      high jump
no #        John Thomas                        high jump
no #        Livio Berruti                      sprints
no #*       Murray Halberg                     long distance
no #        Pyotr Bolotnikov                   long distance
no #        Roger Moens                        middle distance
no #        Silvano Meconi                     shot put
no #        Stan Eldon                         cross country
no #        Tamara Press                       shot put, discus

(This list may not be complete. Please e-mail me with any additions.)
					 

Milk Heroes (Daily Mirror), 1971

Full set checklist

Milk Heroes (Daily Mirror) - Betty Cuthbert top

6*          Marjorie Jackson                   sprints
21*         John Landy                         middle distance
27*         Pam Kilborn                        hurdles
36          Bob Lay                            sprints
38*         Ron Clarke                         long distance
50*         Betty Cuthbert                     sprints
62*         Herb Elliott                       middle distance
           

Miss Blanche (Vittoria Egyptian Cigarette Co.), c.1931

Netherlands, 120 cards

Full set checklist

Miss Blanche (Vittoria Egyptian) - Jan Zeegers top

41*         Rinus van den Berge                sprints
42*         Adje Paulen                        400 m, middle distance
43*         Jan Zeegers                        middle/long distance
44*         Wim Peeters                        triple jump
45*         Cor Gubbels                        walking
46*         Teun Sprong                        marathon
47*         Gerrit Postma                      discus
48*         Jaap Knol                          javelin
				 

Mit Trumpf Durch Alle Welt (Trumpf Chocolate Company)

top
Album A, Serie 7,  Bild 6*** Ellen Braumuller  pentathlon
Album A, Serie 20, Bild 1*   Paavo Nurmi       middle distance, long distance
Album A, Serie 20, Bild 3**  Emil Hirschfeld   shot put
Album A, Serie 20, Bild 5**  Wolrad Eberle     decathlon

Album B, Serie 17, Bild 5*   Gustav Wegner     pole vault

(This list may not be complete. Please e-mail me with any additions.)
           

Moderne Schonheitsgalerie (Garbaty), 1930s

Full set checklist

All images

top
210         Ellen Braumuller                   pentathlon
215*        Ethel Catherwood                   high jump
229*        Grete Heublein                     discus
233*        Margot Kuhl                        shot put
235*        Gerda Pirch                        hurdles
264         Hedwig Weiss                       discus
266*        Ruth Engelhardt                    hurdles
267*        Gisela Mauermayer                  discus

(This list may not be complete. Please e-mail me with any additions.)
					 

Monopol Sportphotos (Monopol Cigarettes), 1930s

top
73*         Ruth Becker                        hurdles
74          Hans-Heinrich Sievert              decathlon
75*         Wilhelm Ladewig                    decathlon
79          Willi Welscher                     hurdles
81*         Tatsuzo Fujita                     hurdles (110 m)
83*         Alfred Lingnau                     shot put
84*         Emil Hirschfeld                    shot put
85*         Hans Hoffmeister                   discus, javelin
86*         Liesel Schumann                    javelin
87*         Fraulein Biesendahl                discus
88*         Olga Jungkunz                      shot put
89*         Seraidaris                         discus, shot put
90*         Paavo Yrjola                       decathlon
91          Gustav Wegner                      pole vault
93*         Helma Notte                        high jump
95*         Max Danz                           middle distance
96*         Erich Kochermann                   long jump
99*         Dr. Otto Peltzer                   middle distance
100*        Dr. Martin                         middle distance
101         Kinue Hitomi                       middle distance
102*        Vach                               middle distance
105         Luigi Facelli                      hurdles
109*        Bruno Maeser                       javelin
111*        Fraulein Willrath                  schlagball
112*        Fritz Kopke                        high jump
113*        Steve (?) Anderson                 hurdles
114*        Martel Jacobs                      javelin
183*        Otto Peltzer/Sera Martin/Friedrich middle distance
               Kaufmann
184*        Martel Jacobs                      hurdles? [in photo]
185*        Lisa Gelius/Agathe Karrer/Luise    4 x 100 m relay
              Holzer/Rosa Kellner
186*        Helmut Kornig/Arthur Jonath/Ernst  sprints
               Geerling
190*        Joachim Buchner                    400 m
191*        Shuhei Nishida                     pole vault
192*        Hans-Heinrich Sievert              decathlon
193*        Willi Meier                        long jump
194*        Sera Martin/Otto Peltzer           middle distance
195*        Ernst Geerling                     sprints
196*        Weiss                              decathlon
197*        Jules Ladoumegue                   middle distance
198*        Ethel Catherwood                   high jump
199*        Lina Radke-Batschauer              middle distance
200*        Eva von Bredow                     high jump
298*        Emil Hirschfeld                    shot put
550*        Lauri Lehtinen                     long distance
551*        Juan Carlos Zabala                 marathon
552*        Hermann Schloske                   sprints
553*        Marie Dollinger                    middle distance
554*        Otto Peltzer                       middle distance
555*        Gladys Lunn                        800 m
556*        Erich Borchmeyer/Arthur Jonath     sprints
557*        1500 m field                       middle distance
558*        Paul de Bruyn                      marathon
559*        Gladys Lunn/Lina Radke-Batschauer/ middle distance
              Wunderling/Ruth Christmas
560*        Athlete procession
561*        Arthur Jonath/Helmut Kornig        4 x 100 m relay
562*        Kathe Krauss                       sprints
563*        Jules Ladoumegue                   middle distance
564*        Joachim Buchner                    400 m
565*        Trossbach/Wegener/Welscher/        4 x 110 m hurdle team
              Beschetznik
566*        Gladys Lunn/Lina Radke-Batschauer/ middle distance
              Wunderling/Ruth Christmas
567*        Zimmermann/Lefevre/Dahlmann/       4 x 800 m relay
              Kaufmann
568*        Erich Biebach                      long jump
569*        Gustav Wegner                      pole vault
570*        Hartig                             high jump
571*        Fraulein Ladewig                   long jump
572*        Erwin Huber                        decathlon
573*        Julius Muller                      pole vault
574*        Selma Grieme                       high jump, long jump
575*        Kurt Molle                         long jump
576*        Fraulein Hach                      high jump
577*        Werner Bornhofft                   high jump
578*        Janis Seraidaris/Wilhelm Uebler    discus/shot put
579*        Kreher                             sprints
580*        Willi Drechsel                     triple jump
581*        Herbert Steingross                 javelin
583*        Fraulein Zschorn                   pentathlon
584*        Helene Junker/Reinol/Lemnitzer/    4 x 100 m relay
              Vetter
585*        Caspar                             sprints
586*        Jules Ladoumegue/Hans Wichmann     middle distance
587*        Werner Bornhofft                   high jump
588*        Fritz Kopke                        high jump
589*        Inge Braumuller                    high jump
590*        Arthur Donath [Jonath]             sprints
591*        Jules Ladoumegue                   middle distance
592*        Gottfried Weimann                  javelin
593*        Gerda Pirch                        hurdles
594*        Selma Grieme                       high jump, long jump
595*        Erich Borchmeyer                   sprints
596*        Karl Warner                        400 m
597*        Noeller                            400 m
598*        Frau Schmiedel/Fraulein Stryk      4 x 100 m relay
599*        Helene Junker-Thymm                sprints
600*        Dulken/Moll                        long distance
601*        Karl Richtmann/Neumuller           schleuderball/?
602*        Violet Webb                        hurdles
603*        Elsa Illgen                        javelin
604*        Elsa Illgen                        javelin
605*        Hans-Heinrich Sievert              decathlon
606*        Fraulein Hempel                    discus
607*        Schingnitz                         javelin
608*        Friedrich Wegener                  schleuderball
609*        Liesel Schumann                    javelin
610*        Emil Hirschfeld                    shot put
611*        Bud Heuser [Houser]                discus
612*        Paula Mollenhauer                  discus
           

Montreal 1976: Historia de los Juegos Olimpicos (Coca-Cola), c.1976

Spain, 84 inserts

Full set checklist

Montreal 1976 (Coca-Cola) - Jesse Owens top

(These are bottle cap inserts)
6*          100 m race                              sprints
7*          Spiridon Louis                          marathon
8*          Robert Garrett                          shot put, discus, jumps
10*         John Rimmer                             steeplechase
13*         Archie Hahn                             sprints
14*         Ray Ewry                                jumps
15*         Fred Lorz                               marathon
16*         Forrest Smithson                        hurdles (110 m)
17*         Dorando Pietri                          marathon
21          Jim Thorpe                              multi
22*         British 4 x 100 m relay team            relay (4 x 100)
25*         Charles Paddock                         sprints
26*         Patrick Ryan                            hammer throw
28*         Paavo Nurmi                             middle/long distance
31*         Betty Robinson                          sprints
35*         Jean Shiley                             high jump
37*         Chuhei Nanbu                            triple jump
40*         Jesse Owens                             long jump
44*         John Mark                               400 m
45*         Emil Zatopek                            long distance
47*         Dana Zatopkova                          javelin
49*         Nina Romashkova                         discus
50*         Parry O'Brien                           shot put
51*         Women's 4 x 100 m relay                 relay (4 x 100)
52*         Alain Mimoun                            marathon
54*         Wilma Rudolph                           sprints
56*         Donald Thompson                         walking
57*         Abebe Bikila                            marathon
63*         Richard Fosbury                         high jump
64*         Robert Beamon                           long jump
65*         Tommie Smith/John Carlos/Peter Norman   sprints
74*         Wolfgang Nordwig                        pole vault
75*         Mariano Haro                            long distance
77*         Heidi Schuller                          long jump, hurdles
					 

Moscovo 80 (Gnomo Credicultura), 1980

Moscovo 80 - Sebastian Coe top

4           Spyridon Louys [Louis]             marathon
5           Paavo Nurmi                        middle distance, long distance
14          Hannes Kolehmainen                 long distance, marathon
15          British team
16          Cornelius Johnson                  high jump
17          Emil Zatopek                       long distance
18          U.S. women
20          Fanny Blankers-Koen                sprints, hurdles
22          Wilma Rudolph                      sprints
24          Jean Shirley [Shiley]              high jump
25          Tamara Tyshkyevich [Tyshkevich]    shot put
31          Jesse Owens                        sprints, long jump
32          Bob Mathias                        decathlon
33          Al Oerter                          discus
34          Annelie Ehrhardt                   hurdles
35          Faina Melnik                       discus
36          Ruth Fughs [Fuchs]                 javelin
39          David Nemery [Hemery]              hurdles
40          Abebe Bikila                       marathon
42          Carlos Lopes                       marathon
45          Tommie Smith                       sprints
46          Heide Rosendahl                    sprints, long jump, pentathlon
47          Lyudmila Bragina                   middle distance
48          Viktor Saneev [Saneyev]            triple jump
52          Pietro Mennea                      sprints
53          Steve Riddick                      sprints
54          Don Quarrie                        sprints
55          Valery Borzov                      sprints
56          Alberto Juanturena [Juantorena]    400 m, 800 m
57          Alberto Juanturena [Juantorena]    400 m, 800 m
58          Alberto Juanturena [Juantorena]    400 m, 800 m
58          Harvey Glance                      sprints
60          Houston McTear                     sprints
61*         Sebastian Coe                      middle distance
62          Renaldo Nehemiah                   hurdles
63          Edwin Moses                        hurdles
64          Miruts Yifter                      long distance
65          Lasse Viren                        long distance
66          Renaldo Nehemiah                   hurdles
67          Edwin Moses                        hurdles
68          John Aki Bua [Akii-Bua]            hurdles
69          Harald Schmidt [Schmid]            hurdles
70          Mike Boit                          middle distance
71          Brendan Foster                     long distance
72          Radhouane Bouster                  long distance
73          Samson Kimombwa [Kimobwa]          long distance
74          Henry Rono                         steeplechase, long distance
75          Henry Rono                         steeplechase, long distance
76          Henry Rono                         steeplechase, long distance
77          Steve Ovett                        middle distance
78          Martti Vainio                      long distance
79          John Walker                        middle distance
80          Vladimir Yaschenko [Yashchenko]    high jump
81          Rolf Beilschmidt                   high jump
82          Nugemburg ?                        high jump
83          Yuriy Sedyh [Sedykh]               hammer throw
84          Vladimir Yaschenko [Yashchenko]    high jump
85          Franklin Jacobs                    high jump
86          Francis Demarthon                  400 m
87          Dien ?
88          Jose Marajo                        middle distance
89          Patrick Abada                      pole vault
90          Tadeusz Slusarski                  pole vault
92          Daley Thompson                     decathlon
93          Mike Tully                         pole vault
94          Thierry Vigneron                   pole vault
95          Daley Thompson                     decathlon
96          Philippe Houvion                   pole vault
97          Wladysla Kozakiewicz               pole vault
98          Bernard Lamitie                    triple jump
99          Annegret Richter                   sprints
100         Lyudmila Kondratjeva [Kondratyeva] sprints
101         Anita Stukane                      long jump
102         Konstantin Volkov                  pole vault
103         Francis Gonzalez                   middle distance
104         Gerard Lelievre                    walking
105         Gerard Lelievre                    walking
106         Karl-Hans Reihm [Riehm]            hammer throw
107         Grazyna Rabsztyn                   hurdles
108         Nina Morgulina                     hurdles
109         Sara Simeoni                       high jump
110         Sara Simeoni                       high jump
111         Jacques Rousseau                   long jump
112         Larry Myricks                      long jump
113         Sara Simeoni                       high jump
114         Nenad Stekic                       long jump
115         Lutz Dombrowsky                    long jump
117         Debbie Brill                       high jump
120         Valeriy Podlujnyi                  long jump
121         Arnie Robinson                     long jump
122         Philippe Deroche                   long jump
123         Dubois ?                           jumps?
124         Dubois ?                           hurdles?
129         Viktor Saneyev                     triple jump
130         Wolfgang Schmidt                   discus
131         Evelyn Aschford [Ashford]          sprints
132         Irena Szewinska                    sprints
133         Chantal Rega                       sprints
138         Marita Koch                        400 m
139         Marlies Oelsner                    sprints
141         Natalia Marasescu                  middle distance
142         Vilma Bardanskiene [Bardauskiene]  long jump
147         Jacqueline Curtet                  long jump
149         Marina Makeyeva                    hurdles
150         Evelin Jahl                        discus
151         Angela Voigt                       long jump
177         Wojciech Buciarski                 pole vault
233         Vitor Mano                         sprints
234         Antonio Cachola                    sprints
235         Jose Carvalho                      hurdles
236         Antonio Vermelhudo                 hurdles, high jump, long jump
237         Manuel Miguel                      pole vault
238         Raposo Borges                      pole vault
239         Humberto Sequeira                  middle distance
241         Carlos Lopes                       long distance, marathon
242         Helder de Jesus                    middle distance
243         Fernando Mamede                    middle distance, long distance
244         Aniceto Simoes                     long distance
248         Adilia Silverio                    discus
249         Anacleto Pinto                     long distance
250         Jose Sena                          long distance
251         Antonio Leitao                     long distance, steeplechase
253         Conceicao Moura                    400 m, middle distance
254         Conceicao Alves                    high jump
256         A. Marques ?
258         Luis Azevedo                       triple jump
259         Vera Lisa                          sprints
260         Maria Joao Lopes                   sprints
           

Motto game (Belcom Games), 1987

Full set checklist

Motto (Belcom) - Jesse Owens top
754**       Jesse Owens                        sprints, long jump
841***      Carl Lewis                         sprints, long jump
           

München 72 (Gloria), 1972

Germany, 60 cards (thin paper)

Full set checklist

top
7*          Klaus Wolfermann                   javelin
8*          Valeri Borsow [Borsov]             sprints
9*          John Akii-Bua                      hurdles (400 m)
10*         Hans Baumgartner                   long jump
11*         Lasse Viren                        long distance
12*         West German sprinters              sprints
13*         Bernd Kannenberg                   walking
14*         Renate Stecher                     sprints
15*         Hildegard Falck/Niele Sabaite/     800 m
              Gunhild Hoffmeister
16*         Rita Wilden                        400 m
17*         West German women's relay team
18*         West German women's relay team     4 x 400 m
19*         Ulrike Meyfarth                    high jump
20*         Heide Rosendahl                    pentathlon, long jump
           

München 72 - Das Goldene Olympia Album (Bergmann)

Full set checklist

top
10    Goofy am Start [Goofy at the start]         running
11    Charlie Greene                              sprints
12    Valeri Borsow [Valeriy Borzov]              sprints
13    Gerhard Wucherer                            sprints
14    Karl-Heinz Klotz                            sprints
15a   Gerd Metz [Gert]                            sprints
16    Franz-Peter Hofmeister                      400 m
17    Martin Jellinghaus                          200 m, 400 m
18a   Siegfried Schenke                           sprints
19    John Smith                                  400 m
20    David Jenkins                               400 m
21    Thomas Jordan                               400 m
22    Jewgeni Arshanow [Yevgeny Arzhanov]         middle distance
23    Franz-Josef Kemper                          middle distance
24    Walter Adams                                middle distance
25a   4 x 400-m-staffel                           relay (4 x 400)
26    Francesco Arese                             middle distance
27    Henryk Szordykowski                         middle distance
28    Bodo Tummler                                middle distance
29    Dieter Fromm                                middle distance
30    Juha Vaatainen                              long distance
31a   David Bedford                               long distance
32    Gaston Roelants                             steeplechase
33    Akio Usami                                  marathon
34*   Kipchoge Keino                              middle/long distance, 
                                                      steeplechase
35a   Mohamed Gammoudi [Mohamad]                  long distance
36    Harald Norpoth                              middle distance, long distance
37    Jurgen Haase                                long distance
38    Manfred Letzerich                           long distance
39    Lutz Philipp                                long distance
40    Jean Wadoux                                 middle distance, long distance
41a   Manfred Schumann                            hurdles (110 m)
42    Frank Siebeck                               hurdles (110 m)
43    Gunther Nickel                              hurdles (110 m)
44    Bernhard Nermerich                          walking
45a   Christoph Hohne                             walking
46*   Ben Jipcho                                  middle/long distance, 
                                                      steeplechase
47    Jean-Paul Villain                           steeplechase
48    Jean-Claude Nallet                          hurdles (400 m)
49a   Gerhard Hennige                             hurdles (400 m)
50    Dieter Buttner                              hurdles (400 m)
51a   Rainer Schubert                             hurdles (400 m)
52    Hochspringer Goofy [high jumper Goofy]      high jump
53    Goofy beim Stabhochsprung                   pole vault
54    Valentin Gawrilow [Gavrilov]                high jump
55    Kestutis Sapka                              high jump
56    Thomas Zacharias                            high jump
57    Wolfgang Nordwig                            pole vault
58a   Gunter Spielvogel [Gunther]                 high jump
59    Lothar Doster                               high jump
60    Hermann Magerl                              high jump
61    Hans-Jurgen Ziegler                         pole vault
62    Heinfried Engel                             pole vault
63    Weitspringer Goofy [long jumper Goofy]      long jump
64    Viktor Sanejew [Saneyev]                    triple jump
65    Jorg Drehmel                                triple jump
66    Michael Sauer                               triple jump
67a   Josef Schwarz                               long jump
68    Igor Ter-Owanesian [Ter-Ovanesyan]          long jump
69    Max Klauss                                  long jump
70    Hans Baumgartner                            long jump
71    Lynn Davies                                 long jump
72    Ron Coleman                                 long jump
73    Kugelstosser Goofy [shot putter Goofy]      shot put
74    Diskuswerfer Goofy [discus thrower Goofy]   discus
75    Speerwerfer Goofy [javelin thrower Goofy]   javelin
76    Hartmut Briesenick                          shot put
77    Randy Matson                                shot put
78    Allan Feuerbach                             shot put
79    Rickard Bruch                               discus
80    Klaus-Peter Hennig                          discus
81    Hans-Joachim Rothenburg [Heinz-Joachim]     shot put
82    Heinfried Birlenbach                        shot put
83    Janis Lusis                                 javelin
84    Klaus Wolfermann                            javelin
85    Wolfgang Hanisch                            javelin
86    Hammerwerfer Goofy                          hammer throw
87    Hans-Joachim Kirst                          decathlon
88    Uwe Beyer                                   hammer throw
89    Walter Schmidt                              hammer throw
90    Kurt Bendlin                                decathlon
91    Hans-Joachim Walde                          decathlon
92    Heinz-Ulrich Schulze                        decathlon
93    Nikolai Awilow [Avilov]                     decathlon
94    Anatoli Bondartschuk [Anatoliy Bondarchuk]  hammer throw
95    Iosif Gamski [Gamsky]                       hammer throw
96    Lennart Hedmark                             decathlon
97    Richard Wannemaker                          decathlon
98    Russ Hodge                                  decathlon
99a   Boris Iwanow [Ivanov]                       decathlon
100   Ingrid Mickler-Becker [Becker-Mickler]      sprints, pentathlon
101a  Hurdenlaufer Goofy [Goofy hurdling]         hurdles
102a  Chi Cheng                                   hurdles
103*  Irena Szewinska-Kirszenstein                sprints, long jump
104a  Inge Helten                                 sprints
105   Rita Wilden-Jahn [Jahn-Wilden]              400 m
106*  Renate M.-Stecher                           sprints
107   Elfgard Schittenhelm                        sprints
108   Annegret Kroniger                           sprints
109   Margit Bach                                 hurdles
110   Karin Balzer                                hurdles
111   Annelie Ehrhardt                            hurdles
112   Ilona Gusenbauer                            high jump
113   Renate Gartner                              high jump
114   Colette Besson                              400 m
115   Inge Bodding                                400 m
116   Helga Seidler                               400 m
117   Heide Rosendahl                             long jump, pentathlon
118   Meta Antenen                                pentathlon
119   Burglinde Pollak                            pentathlon
120a  Margit Herbst [Margrit]                     long jump
121   Karen Mack                                  pentathlon
122   Manon Bornholdt                             pentathlon
123   Hildegard Falck                             middle distance
124   Gunhild Hoffmeister                         middle distance
125   Vera Nikolic                                middle distance
126   Ellen Tittel                                middle distance
127   Christa Merten                              middle distance
128   Liesel Westermann                           discus
131   Faina Melnik                                discus
132   Daniela Jaworska                            javelin
133   Amelie Koloska                              javelin
137   Margitta Gummel                             shot put
138   Marlene Fuchs-Klein                         shot put
171   Jesse Owens                                 sprints, long jump
172*a Jutta Heine                                 sprints
173   Armin Hary                                  sprints
174   Emil Zatopek                                long distance
175*  Wilma Rudolph                               sprints
176*  Abebe Bikila                                marathon
177*  Paavo Nurmi                                 middle distance, long distance
178   Fanny Blankers-Koen                         sprints, hurdles
179   Willi Holdorf                               decathlon
180*a Valeri Brumel [Valery]                      high jump
181   John Fosbury                                high jump
182   Bob Beamon                                  long jump
183   Ray Ewry                                    jumps
184   Jim Thorpe                                  decathlon
185*  Spyridon Louis                              marathon
           

München 72 - Das Quartett zur Olympiade (Berliner Spielkarten)

Full set checklist

top
1a*         Laufen - 100 m Herren              sprints
1b*         Laufen - 4 x 100 m Herren          relay (4 x 100)
1c*         Laufen - 100 m Damen               sprints
1d*         Laufen - Marathonlauf              marathon
2a*         Springen - Weitsprung Herren       long jump
2b*         Springen - Weitsprung Damen        long jump
2c*         Springen - Hochsprung Damen        high jump
2d*         Springen - Stabhochsprung          pole vault
3a*         Werfen - Speer Damen               javelin
3b*         Werfen - Hammer                    hammer throw
3c*         Werfen - Kugelstossen Herren       shot put
3d*         Werfen - Diskus Damen              discus
					 

Munchen Ruft (Wiko), 1972

Germany

Full set checklist

Munchen Ruft (Wiko) - Fanny Blankers Koen top

10          Thomas Burke                            sprints, 400 m
11          Spyridon Louis                          marathon
12          James Connolly                          jumps
20          Alvin Kraenzlein                        hurdles, long jump
21          Ray Ewry                                jumps
27          Archie Hahn                             sprints
33          Dorando Pietri                          marathon
34          Dorando Pietri                          marathon
35          Dorando Pietri                          marathon
36          Dorando Pietri                          marathon
40          Martin Sheridan                         discus, shot put, jumps
59          athletics gold medal winners (1924)
67          Lina Radke-Batschauer                   middle distance
69          Percy Williams                          sprints
70          marathon (1928)                         marathon
74          Eddie Tolan                             sprints
82          Matti Jarvinen                          javelin
86*         Jesse Owens                             sprints, long jump
87          Gerhard Stock                           shot put, javelin
98*         Fanny Blankers-Koen                     sprints, hurdles
99*         Emil Zatopek                            long distance
105*        Paavo Nurmi                             middle/long distance
114         Ron Clarke                              long distance
115         400 m final (1956)                      400 m
126         Abebe Bikila                            marathon
131         Rafer Johnson                           decathlon
152*        Bob Beamon                              long jump
153         Ingrid Becker                           pentathlon
155         Eduard Gushchin                         shot put
184         Claus Schiprowski                       pole vault
185         Manfred Letzerich                       long distance
186         Liesel Westermann                       discus
187         Uwe Beyer                               hammer throw
188         Ingrid Becker                           pentathlon
189         Gunther Spielvogel                      high jump
191         Jurgen May                              middle distance
193         Franz Kemper                            middle distance

(This list is incomplete. Please e-mail me with any additions.)				 
					 

Murad College Series (Murad Cigarettes), 1910

Full set checklist

top
1           Amherst College                    hammer throw
2           Brown University                   discus
3           College of the City of New York    pole vault
4           University of California           track athlete
5           Columbia                           shot put
8           University of Denver               hurdles
12          University of Kansas               hammer throw
15          New York University                high jump
17          Princeton                          hammer throw
21          Syracuse University                long jump
28          Bowdoin College                    track athlete
30          University of Cincinnati           track runner
31          Central University of Kentucky     shot put
32          Dickinson College                  track athlete
34          University of Minnesota            track athlete
37          Rutgers College                    track athlete
42          Trinity College                    track runners
44          University of Colorado             long jump
45          University of Chicago              track athlete
46          Vanderbilt University              track runners
47          University of Vermont              discus
49          Washington & Lee University        track athlete
57          Georgetown University              track runner
71          University of Chattanooga          hurdles
73          Worcester Polytechnic Institute    track athlete
78          Boston College                     pole vault
80          Canisius College                   track runner
86*         Marquette University               hammer throw
90          University of Notre Dame           shot put
94          Ohio Wesleyan University           shot put
98          University of Virginia             track athlete
103         Case School of Applied Science     track runner
114         Huron College                      pole vault
126         Albright College                   hurdles
133         The Catholic University of America hammer throw
137         De Pauw University                 track runner
143         Hiram College                      pole vault
148         Lebanon University                 shot put
           

N29 The World's Champions, Second Series (Allen & Ginter), 1888

Full set checklist

N29 The World's Champions (Allen & Ginter) - Patrick Fitzgerald top

no #        James Albert                       pedestrian
no #        W. J. M. Barry [William]           hammer throw
no #        E. C. Carter                       middle distance
no #        C. W. V. Clarke                    walking
no #        William Cummings                   middle distance, long distance
no #*       Patrick Fitzgerald                 pedestrian
no #*       W. G. George [Walter]              middle distance
no #        E. D. Lange                        walking
no #        L. E. Myers [Lawrence]             middle distance
no #        W. B. Page [William Byrd]          high jump
no #        C. A. J. Queckberner [Charles]     hammer throw, shot put
no #        T. Ray [Thomas]                    pole vault
					 

N43 The World's Champions, Second Series (Allen & Ginter), 1888

Full set checklist

top
These are ordered according to the list on the backs of the cards

no #        W.B. Page [William Byrd]           high jump
no #        T. Ray [Thomas]                    pole vaulting
no #        C.W.V. Clarke                      walking
no #        E.D. Lange                         walking
no #        C.A.J. Queckberner                 throws
no #        W.J.M. Barry [William]             hammer throw
no #        E.C. Carter                        long distance
no #        W.G. George [Walter]               middle distance
no #        L.E. Myers [Laurence]              middle distance
no #        Wm. Cummings [William]             middle distance
no #        James Albert                       walking
no #        Patrick Fitzgerald                 walking
           

N162 Champions (Goodwin & Co.), 1888

Full set checklist

All images

top
no #        James Albert                       walking
no #        Pat Fitzgerald                     walking
no #        Myers                              running
no #        W. Byrd Page                       high jump
no #        Charles Rowell                     walking
           

N184 Champions of Games and Sports (W. S. Kimball & Co.), 1887 and 2001 reprint

Full set checklist

top
Image is from 2001 reprint set by Nostalgia Classic Collection
no #*r      W. G. George [Walter]              walking
no #*r      George W. Hamilton                 jumps
no #*r*     John McPherson                     shot put
no #*r      L.E. Myers [Lawrence]              running
no #*r      Daniel O'Leary                     walking
no #*r      Wm Byrd Page [William]             high jump
no #*r      H.M. Schloss                       sprints
					 

N344 Athletes (Thos H Hall, Between the Acts & Bravo Cigarettes), c. 1880

Full set checklist

All images

top
no #        H. "Blower" Brown                  walking
no #        John Ennis                         walking
no #        George Guyon                       walking
no #        Frank "Black Dan" Hart             walking
no #        George Hazael                      walking
no #        Samuel Merritt                     walking
no #        Daniel O'Leary                     walking
no #        Peter J. Panchot                   walking
no #        Charles Rowell                     walking
no #        Edward Payson Weston               walking
           

National Sports Convention (Leaf), 2013

USA

National Sports Convention (Leaf) - Lolo Jones top

N-BB1*              Bob Beamon                 long jump
N-LLJ*              Lolo Jones                 hurdles (100 m)
N-CL1*              Carl Lewis                 sprints, long jump
NA-LLJ (auto /20)   Lolo Jones                 hurdles (100 m)
NA-CL1 (auto /20)   Carl Lewis                 sprints, long jump
           

Nationale Sportserie 1932 (Vittoria Egyptian Cigarette Company), c. 1932

Netherlands, 200 cards

Full set checklist

Nationale Sportserie 1932 top

16*         J. Blankers [Jan]                  triple jump
17*         W. v. d. Berge                     hurdles
19*         W. Peters [Wim]                    triple jump

(This list is incomplete. Please e-mail me with any additions.)
           

Nationale und internationale Sport-Rekorde (Abdulla Rekord), 1932

Full set checklist

top
1*          Eddie Tolan                        sprints
2*          Roland A. Locke                    sprints
3*          Charles Paddock                    sprints
4*          Ben Eastman                        400 m, 800 m
12*         Paavo Nurmi                        middle distance, long distance
14          Paavo Nurmi                        middle distance, long distance
17*         Paavo Nurmi                        middle distance, long distance
20*         Frederick Morgan Taylor            hurdles (400 m)
24*         Harold M. Osborn                   high jump
26          Mikio Oda                          jumps
27*         Lee Barnes                         pole vault
145         Paul Sievert                       walking

(This list is incomplete. Please e-mail me with any additions.)
           

Nebraska Huskers (Lincoln Police Department)

top
84-85
25*         Glen Cunningham                    middle distance
27          Angela Thacker                     sprints
29          Darren Burton                      high jump
31          Rhonda Blanford                    hurdles

85-86
18          Gerard O'Callaghan                 middle distance
20          Angela Thacker                     sprints
29          Von Sheppard                       long jump
30          Laura Wight                        middle distance

88-89
23          Toyia Barnes                       throws
25          Linetta Wilson                     sprints, hurdles

(This list may not be complete. Please e-mail me with any additions.)
           

NEC Athletics

Australia

top
no #*       Simon Doyle                        middle distance
no #*       Catherine Freeman                  400 m
no #*       Melinda Gainsford                  sprints
no #*       Damien Marsh                       sprints
					 

New Zealand Summer Sports (Sanitarium), 1984

New Zealand, 20 cards

Full set checklist

New Zealand Summer Sports (Sanitarium) - John Walker top

1*          John Walker                        middle distance					 
					 

Nederlandse Olympische Ploeg (Simon De Wit N.V.), 1956

Netherlands, 71 cards

Full set checklist

Nederlandse Olympische Ploeg - Dini Hobers top

?a          J. Grootewal                       team leader
?a          Dini Hobers                        high jump
?a          Henk Visser                        long jump
?a          Eef Kamerbeek                      decathlon
?a          Puck van Duyne-Brouwer             sprints

Note:  The cards do appear to be numbered on the back, but the numbers don't 
seem to follow the order of the cards in the album, and the only copies of 
cards I have access to are glued into the album.
				 

Nike cards

top
no #*       Cathy Freeman                      400 m
no #*       Maurice Greene                     sprints
no #*       Michael Johnson                    200 m, 400 m
no #*       Marion Jones                       sprints, long jump
no #*       Steve Moneghetti                   long distance, marathon
           

Nike cards 2

Nike - Steve Prefontaine

Nike World Headquarters - Joan Benoit Samuelson top

Heritage Series
1*          Steve Prefontaine                  long distance

T&F Series
1*          Maurice Greene                     sprints
           

Nike World Headquarters

USA

Full set checklist

Nike World Headquarters - Joan Benoit Samuelson top

2*          Steve Prefontaine                  middle/long distance
3*          Alberto Salazar                    marathon
5*          Joan Benoit Samuelson              marathon
7*          Michael Johnson                    200 m, 400 m
no #*       Bill Bowerman                      coach
           

NSW Track and Field Collector's Series (Athletics NSW/Sporting Images), 1995

Australia, 10 cards

NSW Track and Field Collector's Series top
no #*       Nick A'Hern                             walking
no #*       Nicole Boegman                          long jump
no #*       Andrew Currey                           javelin
no #*       Melinda Gainsford                       sprints
no #*       Paul Greene                             400 m
no #*       Kylie Hanigan                           sprints
no #*       Paul Henderson                          sprints
no #*       Tim Jackson                             sprints
no #*       Louise McPaul                           javelin
no #*       Kerry Saxby-Junna                       walking
					 

Ogden's Cigarettes C Series (Ogden's Cigarettes), 1902(?)

Ogden's Cigarettes C Series - Bredin top

(The backs of these cards are blank.)

C225*           H. Hutchins [Harry]            sprints
C226*           [Alfred] Downer                sprints, quarter mile
C231*           [William] Sturgess             walking
C232*           [Edgar C.] Bredin              sprints

(This list may not be complete. Please e-mail me with any additions.)
           

Ogden's Cigarettes General Interest (Ogden's Cigarettes)

Series A full set checklist

Series B full set checklist

top
Series A
92      John J. Flanagan                         hammer throw
95*     G.B. Tincler [George]                    middle distance, long distance
97*     B. Johnson [Bascom]                      pole vault
100     Denis Horgan                             shot put

Series B
11*     Start of 440 yds - Oxford and Cambridge  400 m
12*     W.E.B. Henderson                         shot put
13*     P.V.A Miller (Public Schools)            long jump
14*     The Final of 120 yard Hurdles            hurdles
42*     E.E.B. May                               shot put
					 
Series C
29      Putting the weight                       shot put
30      I.K. Baxter [Irving]                     pole vault
33      W.H. Hodgson                             pole vault
34*     Start for the mile                       middle distance
47      A.C. Kraenzlein [Alvin]                  hurdles 
175*    A.F. Duffy [Arthur]                      sprints

Series F
222*    C.N. Powell [Charles]                    high jump
223*    Behr of Harvard University               running
225     B.J. Wefers [Bernard]                    sprints
226     Start of half mile race                  middle distance
228*    John Flanagan                            hammer throw
234     R. Sheldon                               shot put
254*    E. C. Bredin [Edgar]                     sprints
255*    W. J. Fowler                             middle distance
256     [William] Sturgess                       walking
259*    The High Jump                            high jump
342*    [Edgar] Bredin                           sprints
343*    [William] Sturgess                       walking
344*    [Alfred] Downer                          sprints, quarter mile
349*    Wilkins                                

Item 96
no #*   W.Ayers ["A Close Finish"]
no #    "A Good Race"

Item 97-2
no #    [William] Sturgess                       walking

General Interest
83*     Master Norman Bumby                      jumps

(This list may not be complete. Please e-mail me with any additions.)
           

Ogden's Cigarettes Leading Athletes (Ogden's Cigarettes), 1901

UK

Full set checklist

top
no #*       F.E. Bacon [Frederick]             long distance		 
no #*       C.A. Bradley [Charles]             sprints
no #*       E.C. Bredin [Edgar]                400 m, 800 m
no #*       H. Cullum [Harry]                  middle distance
no #*       W. Cummings [William]              long distance
no #*       A.R. Downer [Alfred Reynolds]      sprints, quarter mile
no #*       W.G. George [Walter Goodall]       mile
no #*       C. Harper                          sprints
no #*       Denis Horgan                       shot put
no #*       Harry Hutchins                     sprints
no #*       B. Johnson [Bascom]                pole vault
no #*       T.F. Keane [Thomas]                sprints
no #*       A.C. Kraenzlein [Alvin Christian]  long jump
no #*       G.B. Tincler [George]              middle distance, long distance
no #*       H. Watkins                         long distance

(This list may not be complete. Please e-mail me with any additions.)
           

Ogden's Guinea Gold Cigarettes, New Series 1 (Ogden's Cigarettes)

United Kingdom

Ogden's Guinea Gold Cigarettes, New Series 1 - Alfred Shrubb top

B146*       A. Shrubb [Alfred]                 middle/long distance

(This list may not be complete. Please e-mail me with any additions.)
           

Official London 2012 Trading Card Game (Panini/Adrenalyn), 2012

United Kingdom, 355 cards

Full set checklist

Official London 2012 Trading Card Game (Panini/Adrenalyn) - Mo Farah top
30*   base          Andy Baddeley                      middle distance
31*   base          Andy Turner                        hurdles (110 m)
32*   base          Christian Malcolm                  sprints
33*   base          Christine Ohuruogu                 400 m
34*   base          Conrad Williams                    400 m
35*   base          Dai Greene                         hurdles (400 m)
36*   base          Emily Pidgeon                      long distance
37*   base          Germaine Mason                     high jump
38*   base          Goldie Sayers                      javelin
39*   base          Greg Rutherford                    long jump
40*   base          Hannah England                     middle distance
41*   base          Harry Aikines-Aryeetey             sprints
42*   base          Helen Clitheroe                    middle/long distance
43*   base          Holly Bleasdale                    pole vault
44*   base          Jeanette Kwakye                    sprints
45*   base          Jenny Meadows                      midde distance
46*   base          Jessica Ennis                      heptathlon
47*   base          Kate Dennison                      pole vault
48*   base          Kelly Sotherton                    heptathlon
49*   base          Leon Baptiste                      sprints
50*   base          Lisa Dobriskey                     middle distance
51*   base          Mara Yamauchi                      marathon
52*   base          Mark Lewis-Francis                 sprints
53*   base          Marlon Devonish                    sprints
54*   base          Martyn Bernard                     high jump
55*   base          Martyn Rooney                      400 m
56*   base          Michael Bingham                    400 m
57*   base          Michael Rimmer                     middle distance
58*   base          Mo Farah                           long distance
59*   base          Nicola Sanders                     400 m, hurdles (400 m)
60*   base          Paula Radcliffe                    marathon
61*   base          Perri Shakes-Drayton               hurdles (400 m)
62*   base          Phillips Idowu                     triple jump
63*   base          Rhys Williams                      hurdles (400 m)
64*   base          Scott Overall                      marathon
65*   base          Shana Cox                          sprints, 400 m
66*   base          Simeon Williamson                  sprints
67*   base          Steve Lewis                        pole vault
68*   base          Tasha Danvers                      hurdles (400 m)
69*   base          Tiffany Porter                     hurdles (110 m)
70*   base          Tyrone Edgar                       sprints
71*   base          David Devine                       paralympics
72*   base          David Weir                         paralympics
73*   base          Hannah Cockroft                    paralympics
74*   base          Jade Jones                         paralympics
75*   base          Mickey Bushell                     paralympics
76*   base          Stefanie Reid                      paralympics
77*   base          Jodie Williams                     sprints
78*   super foil    Dai Greene                         hurdles (400 m)
251*  glitter foil  Usain Bolt                         sprints
252*  base          Trey Hardee                        decathlon
253*  glitter foil  Asafa Powell                       sprints
254*  base          Caster Semenya                     middle distance
255*  glitter foil  Haile Gebrselassie                 long distance/marathon
256*  base          David Rudisha                      middle distance
257*  glitter foil  Abel Kirui                         marathon
258*  base          Dwight Phillips                    long jump
259*  glitter foil  David Storl                        shot put
260*  base          Matthias de Zordo                  javelin
261*  glitter foil  Jesse Williams                     high jump
262*  base          Carmelita Jeter                    sprints
263*  glitter foil  Veronica Campbell-Brown            sprints
264*  base          Allyson Felix                      sprints, 400 m
265*  glitter foil  Amantle Montsho                    400 m
266*  base          Vivian Cheruiyot                   long distance
267*  glitter foil  Sally Pearson                      hurdles (100 m)
268*  base          Valerie Adams                      shot putter
269*  glitter foil  Mariya Abakumova                   javelin
270*  base          Tatyana Chernova                   heptathlon
271*  glitter foil  Tyson Gay                          sprints
272*  base          Walter Dix                         sprints
273*  glitter foil  Teddy Tamgho                       triple jump
274*  base          Edna Kiplagat                      marathon
275*  glitter foil  Fabiana Murer                      pole vault
276*  base          Olha Saladukha                     triple jump
no #* limited       Mo Farah                           long distance
no #* limited       Dai Greene                         hurdles (400 m)

223*  base          Helen Jenkins                      triathlon
224*  base          Jodie Swallow                      triathlon
225*  base          Jonathan Brownlee                  triathlon
226*  base          Tim Don                            triathlon
227*  base          Matthew Sharp                      triathlon
228*  super foil    Alistair Brownlee                  triathlon
333*  glitter foil  Francisco Javier Gomez Noya        triathlon
334*  base          Emma Moffatt                       triathlon
					 

Ohio State Scarlet and Gray Champions (TK Legacy), 2005

Full set checklist

top
C7*         Butch Reynolds                     400 m           
					 

Old Sporting Prints (Stephen Mitchell & Son / W. & F. Faulkner), 1930

Full set checklist

top

19*         J. Goodman (Preparing to Start)    runner
           

Olimpiadas 84 (Rio Grafica), 1984

Olimpiada 84 (Rio Grafica), 1984 top


24*         Arremesso de peso                  shot put
25*         Salto com vara                     pole vault
26*         Salto em altura (m)                high jump
27*         5000 metros                        long distance
28*         Arremesso de dardo                 javelin
29*         Atletismo                          athletics
30*         800 metros (h)                     middle distance
31*         Marcha de 20 km                    walking
32*         Revez. 4 x 400 (m)                 relay (4 x 400 m)
40*         Corrida cross-country              cross country

(This list may not be complete. Please e-mail me with any additions.)
           

Olimpiade '84 (Il Giornalino), 1984

Full set checklist

Olimpiade '84 (Il Giornalino) - Ovett top

6           Robert Garrett                     discus, shot put, jumps
7*          Michel Theato                      marathon
8a          Archie Hahn                        sprints
9           Forrest Smithson                   hurdles (110 m)
12          Frank Foss                         pole vault
14*a        Ethel Catherwood                   high jump
15          Luigi Beccali                      middle distance
16          Jesse Owens                        sprints, long jump
17          Emil Zatopek                       long distance
18          Adolfo Consolini                   discus
19a         Alfred Oerter                      discus
20          Robert Morrow                      sprints
21          Livio Berruti                      sprints
23a         Abebe Bikila                       marathon
24          Dick Fosbury                       high jump
25          Valerij Borzov                     sprints
27*a        Steve Ovett                        middle distance
28          Jim Hines                          sprints
29          Tommie Smith                       sprints
30a         Lee Evans                          400 m
31a         Alberto Juantorena                 400 m, 800 m
32a         Kipchoge Keino                     middle/long distance, steeplechase
33          Miruts Yifter                      long distance
34*         Lasse Viren                        long distance
35a         Guy Drut                           hurdles (110 m)
36          Edwin Moses                        hurdles (400 m)
37          Anders Garderud                    steeplechase
38a         Waldemar Cierpinski                marathon
39          Maurizio Damilano                  walking
40          Hartwig Gauder                     walking
41          Gerd Wessig                        high jump
42          Wladislaw [Wladyslaw] Kozakiewicz  pole vault
43          Bob Beamon                         long jump
44          Viktor Saheyev                     triple jump
45*a        Vladimir Kizeliov [Kiselyov]       shot put
46*         Mac Wilkins                        discus
47a         Yuri Sedikh [Yuriy Sedykh]         hammer throw
48          Miklos Nemeth                      javelin
49          Bruce Jenner                       decathlon
50          Ljudmila [Lyudmila] Kondratyeva    sprints
51          Barbel Eckert-Wockel               sprints
52a         Marita Koch                        400 m
53*         Nadezda [Nadezhda] Olizarenko      middle distance
54a         Tatiana [Tatyana] Kazankina        middle distance
55*a        Vera Komisova                      hurdles (100 m)
56          Sara Simeoni                       high jump
57          Tatiana [Tatyana] Kolpakova        long jump
58          Ilona Slupianek                    shot put
59          Evelin Jahl-Schlaak [Schlaak-Jahl] discus
60          Maria Colon                        javelin
61*a        Nadezda [Nadezhda] Tkachenko       pentathlon
80a         Pietro Mennea                      sprints
81a         Giuseppe Dordoni                   walking
88          Fanny Blankers-Koen                sprints, hurdles
100         Ulrike Meyfarth                    high jump
102         Irena Kirszenstein-Szewinska       sprints, long jump
104         Jolanda [Iolanda] Balas            high jump
106         Sebastian Coe                      middle distance
107         Wolfgang Nordwig                   pole vault
121         Paavo Nurmi                        middle/long distance
123         Alvin Kraenzlein                   hurdles, sprints, jumps
124         Wilma Rudolph                      sprints
128         Abdon Pamich                       walking
					 

Olimpiade di Tokio (Lampo), 1964

Italy, 114 cards

Full set checklist

Olimpiade di Tokio (Lampo) - Michel Jazy top

1*          Abdon Pamich                       walking
2*          Dorothy Hyman                      sprints
3*          Livio Berruti                      sprints
4*          Bob Hayes                          sprints
5*          Peter Snell                        middle distance
6*          Tamara Press                       shot put, discus
7*          Valerj [Valery] Brumel             high jump
8*          Sergio Ottolina                    sprints
9*          Armin Hary                         sprints
10*         Michel Jazy                        middle distance
11*         Dallas Long                        shot put
12*         Abebe Bikila                       marathon
13*         Fred Hansen                        pole vault
14*         Igor Ter-Ovanesian [Ter-Ovanesyan] long jump
					 

Olimpiadi 1968 (Baggioli Editore)

Italy

Full set checklist

Olimpiadi 1968 (Baggioli Editore) - Nurmi top

15*     Athens 1896: Men's 100 m           sprints
17*     Rudolf Bauer                       discus
29*     Matt McGrath                       hammer throw
35*     Statue of Paavo Nurmi              long distance
38*     Morgan Taylor                      hurdles (400 m)
43*     Douglas Lowe                       middle distance
46*     Boughera El Ouafi                  marathon
47*     Ville Ritola/Paavo Nurmi           long distance
59*     1932: Men's 100 m                  sprints
69*     Ondina Valla/Claudia Testoni       hurdles (80 m)
76*     Volmari Iso-Hollo                  steeplechase
83*     Roy Cochran                        hurdles (400 m)
86*     Harrison Dillard                   hurdles (110 m)
93*     Wilbur Thompson                    shot put
99*     Emil Zatopek/Dana Zatopkova        long distance/javelin
102*    Heinz Ulzheimer                    middle distance
105*    1952: scoreboard for 4 x 100 m     relay (4 x 100)
106*    1952: U.S. 4 x 400 m relay team    relay (4 x 400)
109*    Parry O'Brien                      shot put
110*    Pino Dordoni                       walking
111*    Emil Zatopek                       long distance
113*    1952: Men's 100 m                  sprints
117*    Milton Campbell                    decathlon
125*    Vladimir Kuts                      long distance
132*    Adhemar Ferreira da Silva          triple jump
154*    Wilma Rudolph                      sprints
159*    Wilma Rudolph                      sprints
169*    Glenn Davis                        hurdles (400 m)
175*    Don Bragg                          pole vault
178*    Bob Hayes                          sprints
199*    Bob Hayes                          sprints
203*    1964: Men's 4 x 100 m relay        relay (4 x 100)

(This list is incomplete. Please e-mail me with any additions.)
					 

Olimpiadi Montreal 76 (Edis)

Italy

Olimpiadi Montreal 76 (Edis) - top

9           Rod Milburn                        hurdles (110 m)
10          Jesse Owens                        sprints, long jump
11          Livio Berruti                      sprints
12          Wilma Rudolph                      sprints
13*         Kipchoge Keino                     middle/long distance, steeplechase
15          Abebe Bikila                       marathon
16          Dick Fosbury                       high jump
17*         Bob Seagren                        pole vault
19*         Steve Williams                     sprints
20*         Donald Quarrie                     sprints
21*         Silvio Leonard                     sprints
23          Pietro Mennea                      sprints
24*         Renate Stecher                     sprints
26*         Hermes Ramirez                     sprints
27*         Guy Drut                           hurdles (110 m)
28*         Valeriy Borzov                     sprints
29*         4 x 100 m relay team               relay (4 x 100)
30*         Irena Szewinska                    sprints, long jump
32*         John Akii-bua                      hurdles (400 m)
33          Frank Shorter                      marathon
35          Filbert Bayi                       middle distance
36*         Richard Wohlhuter                  middle distance
37*         John Walker                        middle distance
41          Bernd Kannenberg                   walking
42*         David Bedford                      long distance
43*         Brendan Foster                     long distance
44          Bronislaw Malinowski               steeplechase
45          Vittorio Visini                    walking
46*         Franco Fava                        long distance
48          Dwight Stones                      high jump
49          Rosemarie Witschas [Ackermann]     high jump
50*         Victor Saneyev [Viktor]            triple jump
51*         Joao Oliveira                      triple jump
52          Klaus Wolfermann                   javelin

(This list is incomplete. Please e-mail me with any additions.)
           

Olympia 1928 (Franck)

Germany, 84 cards

Full set checklist

top
Series,Card
1, 1*       Percy Williams                     sprints
1, 2        Helmut Kornig                      sprints
1, 3*       Percy Williams                     sprints
1, 4        Jack London                        sprints
1, 5        Hubert Houben                      sprints
1, 6        Walter Rangely                     sprints
2, 1        Douglas Lowe                       middle distance
2, 2        Douglas Lowe                       middle distance
2, 3*       Lord Burghley                      hurdles
2, 4        Sid Atkinson                       hurdles
2, 5*       Lord Burghley                      hurdles
2, 6        Lloyd Hahn                         middle distance
3, 1*       Ray Barbuti                        400 m
3, 2        Hermann Engelhardt                 middle distance
3, 3        Boughera El Ouafi                  marathon
3, 4*       Ray Barbuti                        400 m
3, 5        Jochen Buchner/Harry Storz         400 m
3, 6        Georg Lammers                      sprints
4, 1        Ville Ritola                       long distance
4, 2*       Ville Ritola/Paavo Nurmi           long distance
4, 3        Toivo Loukola                      steeplechase
4, 4        Paavo Nurmi                        long distance
4, 5        Edvin Wide                         long distance
4, 6        Harri Larva                        middle distance
5, 1        Marie Dollinger/Lina Radke-        middle distance
                Batschauer/Elfriede Wewer
5, 2        German women's relay team          relay (4 x 100)
5, 3        Women's relay                      relay (4 x 100)
5, 4        Canadian women's relay team        relay (4 x 100)
5, 5*       Frank Wykoff/James Quinn/Charles   relay (4 x 100 m)
                Borah/Henry Russell
5, 6        German men's 4 x 400 relay team    relay (4 x 400)  
6, 1        Kinue Hitomi                       middle distance
6, 2        Ethel Catherwood                   high jump
6, 3*       Betty Robinson                     sprints
6, 4        ?
6, 5        Bobby Rosenfeld                    sprints
6, 6        Lina Radke-Batschauer              middle distance
7, 1        Emil Hirschfeld                    shot put
7, 2        Johnny Kuck                        shot put
7, 3        Erik Lundqvist                     javelin
7, 4*       Clarence Houser                    discus, shot put
7, 5        Pat O'Callaghan                    hammer thrown
7, 6        Halina Konopacka                   discus
8, 1        ?
8, 2        Ed Ham                             long jump
8, 3        Robert Wade King                   high jump
8, 4        Sabin Carr                         pole vault
8, 5        Paavo Yrjola                       decathlon
8, 6        Mikio Oda                          triple jump

(This list is incomplete. Please e-mail me with any additions.)
           

Olympia 1932 (Reemtsma), 1932

Full set checklist

top
Card   Group   
9*     20      Duke Kahanamoku/Miss Earhart Putnam/Paavo
                    Nurmi/Douglas Fairbanks/Arthur Jonath
10**   23      Canadian women's track team
14*    20      Judges for track races
15***  20      Start of men's 100 m dash                      sprints
16**   23      Men's 100 m dash                               sprints
17**   20      Arthur Jonath/Eddie Tolan/Ralph Metcalfe       sprints
18***  23      Eddie Tolan/George Simpson/Ralph Metcalfe      sprints
19**   19      Bill Carr                                      400 m
20**   21      Bill Carr/Alex Wilson                          400 m
21**   23      Ben Eastman/Bill Carr                          400 m
22**   20      Phil Edwards                                   middle distance
23**** 20      Men's 800 m run                                middle distance
24***  23      Thomas Hampson/Alex Wilson                     middle distance
25**   19      Thomas Hampson                                 middle distance
26**   20      Luigi Beccali                                  middle distance
27***  19      Lauri Lehtinen                                 long distance
28***  19      Lauri Lehtinen/Ralph Hill                      long distance
29**   19      Lauri Lehtinen/Ralph Hill                      long distance
30**   23      Janusz Kusocinski                              long distance
31***  19      Men's 110 m hurdles                            hurdles
32***  19      George Saling/Percy Beard                      hurdles
33***  19      Men's 400 m hurdles                            hurdles
34**   20      Robert Tisdall                                 hurdles
35**   19      3000 m steeplechase                            steeplechase
36***  20      3000 m steeplechase                            steeplechase
37**   20      USA, Germany, Italy - men's 4x100 m relay      relay (4 x 100)
38***  20      Frank Wykoff/Hec Dyer                          relay (4 x 100)
39**   20      Karl Warner/Bill Carr                          relay (4 x 400)
40**   20      Bill Carr/Karl Warner/Edgar Ablowich/Ivan      relay (4 x 400)
                    Fuqua
41**   21      Ed Gordon                                      long jump
42**   19      Chuhei Nambu                                   triple jump
43***  20      Duncan McNaughton/Robert Van Osdel             high jump
44**   19      Duncan McNaughton                              high jump
45**   19      Bill Miller                                    pole vault
46**   20      Shuhei Nishida                                 pole vault
47**   23      Bill Miller                                    pole vault
48**   20      George Jefferson                               pole vault
49**   20      John Anderson                                  discus
50**   23      Jules Noel                                     discus
51***  20      Matti Jarvinen                                 javelin
52***  20      Matti Jarvinen/Matti Sippala/Eino Penttila     javelin
53**   19      Leo Sexton/Harlow Rothert/Frantisek Douda      shot put
54**   20      Leo Sexton                                     shot put
55**   23      Pat O'Callaghan                                hammer throw
56**   20      Ville Porhola/Pat O'Callaghan/Peter Zaremba    hammer throw
57***  19      Franz Miller [firing starter pistol]
58**   20      Karl Ritter von Halt                           decathlon, official
59***  22      German athletics team
60***  20      Women's 100 m dash                             sprints
61***  20      Stella Walsh                                   sprints
62**   19      Babe Didrikson                                 multi
63**   19      Babe Didrikson                                 multi
64**   20      Babe Didrikson/Evelyn Hall/Marjorie Clark      hurdles
65**   20      Babe Didrikson                                 multi
66*    21      Babe Didrikson                                 multi
67**   19      Jean Shiley                                    high jump
68**   20      Carolina Gisolf                                high jump
69*    22      Lillian Copeland                               discus
70***  22      Ellen Braumuller                               javelin
71*    21      Jean Shiley/Babe Didrikson/Eva Dawes           high jump
72**   19      Tilly Fleischer/Ellen Braumuller/Marie         javelin/sprints
                    Dollinger
73**   23      Stella Walsh/Hilda Strike/Wilhelmina           sprints
                    von Bremen
74***  22      Wilhelmina von Bremen                          sprints
75**   20      James Bausch                                   decathlon
76**   19      Hans Sievert                                   decathlon
77**   20      Paavo Yrjola                                   decathlon
78**   23      Peter Bacsalmasi                               decathlon
79***  22      James Bausch/Akilles Jarvinen/Wolrad Eberle    decathlon
80**   23      James Bausch                                   decathlon
81**   23      Wilson Charles                                 decathlon
82**   23      Janis Dimza                                    decathlon
83***  23      Akilles Jarvinen                               decathlon
84**   20      Akilles Jarvinen                               decathlon
85**   23      Wilson Charles                                 decathlon
86**   23      Wolrad Eberle                                  decathlon
87**   23      Hans Sievert                                   decathlon
88***  23      Akilles Jarvinen                               decathlon
89**   20      Tommy Green                                    walking
90***  22      50 km walk                                     walking
91**   21      Start of the marathon                          marathon
92***  20      Juan Carlos Zabala                             marathon
93**   23      Paul de Bruyn                                  marathon
94**   23      Juan Carlos Zabala                             marathon
           

Olympia 1936 [Die XI. Olympiade, Berlin 1936] (Muhlen Franck), 1936

Olympia 1936 (Muhlen Franck) top

Serie 1   Bild 1   Gerd Stock                             shot put, javelin
Serie 1   Bild 2   Hans Sievert                           decathlon
Serie 1   Bild 3   Feldwebel Erwin Huber                  decathlon
Serie 1   Bild 4   Gisela Mauermayer                      discus, shot put
Serie 1   Bild 5   Erich Borchmeyer                       sprints
Serie 1   Bild 6   Ruth Engelhardt                        hurdles
Serie 2   Bild 1   Wilhelm Leichum                        long jump
Serie 2   Bild 2   Gustav Wegner                          pole vault
Serie 2   Bild 3   Hans Woellke                           shot put
Serie 2   Bild 4   Gerd Hornberger                        sprints
Serie 2   Bild 5   Han Scheele                            hurdles (400 m)
Serie 2   Bild 6   Wolfgang Dessecker                     middle distance
Serie 3   Bild 1   Grete Kuhlmann/Elfriede Kaun           sprints/high jump
Serie 3   Bild 2   Heinrich Brauch                        marathon
Serie 3   Bild 3   Ilse Niederhoff                        high jump
Serie 5   Bild 1*  Kalevi Kotkas                          high jump
Serie 5   Bild 2*  George Spitz                           high jump
Serie 5   Bild 3*  Chuhei Nambu                           triple jump, long jump
Serie 5   Bild 4*  Gene Venzke                            middle distance
Serie 5   Bild 5*  Erik Ny                                middle distance
Serie 5   Bild 6*  Janusz Kusocinski                      long distance
Serie 6   Bild 1   Matti Jarvinen                         javelin
Serie 6   Bild 2   Jack Torrance                          shot put
Serie 6   Bild 5*  Mildred Babe Didrikson                 multi
Serie 6   Bild 6   Hedwig Weiss                           discus
Serie 11  Bild 1** Jesse Owens                            sprints, long jump
Serie 11  Bild 2** 200 m [with Jesse Owens]               sprints
Serie 11  Bild 3***Archie Williams                        400 m
Serie 11  Bild 4***John Woodruff                          middle distance
Serie 11  Bild 5** 1500 m run                             middle distance
Serie 11  Bild 6** John Edward Lovelock                   middle distance
Serie 12  Bild 1*  Kitei Son                              marathon
Serie 12  Bild 2*  Kitei Son/Ernie Harper                 marathon
Serie 12  Bild 3*  Gunnar Hockert                         long distance
Serie 12  Bild 4** Harald Whitlock [Harold]               walking
Serie 12  Bild 5*  5000 m                                 long distance
Serie 12  Bild 6*  10000 m run                            long distance
Serie 13  Bild 1   Forest Towns                           hurdles
Serie 13  Bild 2   Steeplechase [with Iso-Hollo]          steeplechase
Serie 13  Bild 3   Glenn Hardin                           hurdles
Serie 13  Bild 4   Alfred Dompert                         steeplechase
Serie 13  Bild 5   Hurdles [with Forest Towns]            hurdles
Serie 13  Bild 6   Volmari Iso-Hollo                      steeplechase
Serie 14  Bild 1*  4 x 400 m Great Britain team           relay (4 x 400)
Serie 14  Bild 2*  4 x 400 m men's relay                  relay (4 x 400)
Serie 14  Bild 3*  4 x 100 m USA team [w/ Jesse Owens]    relay (4 x 100)
Serie 14  Bild 4*  Robert Clark                           decathlon
Serie 14  Bild 5*  Start of 100 m in decathlon            decathlon
Serie 14  Bild 6*  Glenn Morris/Robert Clark/Jack Parker  decathlon
Serie 15  Bild 1*  Earle Meadows                          pole vault
Serie 15  Bild 2   Jesse Owens                            sprints, long jump
Serie 15  Bild 3   Naoto Tajima                           triple jump, long jump
Serie 15  Bild 4   Lutz Long                              long jump
Serie 15  Bild 5*  Cornelius Johnson                      high jump
Serie 15  Bild 6   Masao Harada                           triple jump
Serie 17  Bild 1   Gisela Mauermayer/Jadwiga Wajsowna/    discus
                       Paula Mollenhauer
Serie 17  Bild 2   4 x 100 USA women's relay team         relay (4 x 100)
Serie 17  Bild 3   Helen Stephens                         sprints
Serie 17  Bild 4   Tilly Fleischer                        javelin
Serie 17  Bild 5   Hurdles                                hurdles (80 m)
Serie 17  Bild 6   ?                                      high jump
Serie 28  Bild 1   Luise Kruger                           javelin
Serie 28  Bild 2   German women's 4 x 100 relay team      relay (4 x 100)
Serie 28  Bild 3   Elfriede Kaun                          high jump
Serie 28  Bild 4   Erwin Huber                            decathlon
Serie 28  Bild 5   German men's 4 x 400 relay team        relay (4 x 400)
Serie 28  Bild 6   Erich Borchmeyer                       sprints
					 

Olympia 1936 (Pet Cremer), 1936

Germany, 144 cards

Full set checklist

Olympia 1936 (Pet Cremer) top


2aa*        Men's 100 meter dash (w/ Jesse Owens)             sprints
3aa*        Jesse Owens                                       sprints, long jump
4aa         Archie Williams/Godfrey Brown                     400 m
5aa*        Phil Edwards/John Woodruf                         middle distance
6aa*        Eric Ny/Jack Lovelock/Glenn Cunningham            middle distance
7aa*        Lauri Lehtinen                                    long distance
8aa         Glenn Hardin                                      hurdles (400 m)
9aa*        Kohei Murakoso/Volmari Iso-Hollo/Arvo Askola/     long distance
                Ilmari Salminen
10aa*       Forrest Towns                                     hurdles (110 m)
11aa*       Alfred Dompert/Kalle Tuominen/Volmari Iso-Hollo   steeplechase
12aa*       Jesse Owens/Ralph Metcalfe/Foy Draper/            relay (4 x 100)
                Frank Wykoff
13aa*       Godfrey Brown/Bill Roberts/Godfrey Rampling/      relay (4 x 400)
                Freddie Wolff
14aa*       Helmut Hamann/Friedrich von Stulpnagel/Harry      relay (4 x 400)
                Voigt/Rudolf Harbig
15aa*       Kitei Son                                         marathon
16aa*       Luz Long                                          long jump
17aa        Cornelius Johnson                                 high jump
18aa*       Harold Whitlock                                   walking
19aa*       Naoto Tajima                                      triple jump
20aa*       Earle Meadows/Shuhei Nishida                      pole vault
21aa*       Hans Woellke/Sulo Barlund/Gerhard Stock           shot put
22aa        Ken Carpenter                                     discus
23aa*       Matti Jarvinen/Gerhard Stock                      javelin
24aa*       Karl Hein                                         hammer thrown
25aa        Glenn Morris                                      decathlon
26aa*       Helen Stephens                                    sprints
27aa*       Women's 80 m hurdles                              hurdles
28aa*       Tilly Fleischer/Lies Kruger/Maria Kwasniewska     javelin
29aa*       Emmy Albus/Kathe Krauss/Marie Dollinger/           relay (4 x 100)
                Ilse Dorffeldt
30aa*       Women's 4 x 100 m relay                           relay (4 x 100)
31aa*       Gisela Mauermayer/Jadwiga Wajs-Marcinkiewicz/     discus
                Paula Mollenhauer
32aa*       Ibolya Csak/Dorothy Odam/Elfriede Kaun            high jump
					 

Olympia 1936, Band I, Die Olympischen Winterspiele Vorschau Auf Berlin (Reemtsma), 1936

Olympia 1936, Band I - Hans Konig top
Card  Group
----  -----					 
124   56    Wilhelm Leichum                    long jump
125   53*   Volmari Iso-Hollo                  steeplechase
126   56    Jozsef Sir/Erich Borchmeyer        sprints
127   53*   Hans Konig/Stothart                middle distance
128   56    Gerhard Stock                      shot put, javelin
129   53*   Alec Burns/Max Syring              long distance
130   56    Erwin Wegner                       hurdles (110 m)
131   53*   Luigi Beccali/Nilsson              middle distance
132   55*   U.S. athletes (Peacock, etc.)      various
133   54*   Jack Lovelock                      middle distance
134   55    Hans-Heinrich Sievert              decathlon
135   56    Anni Steuer                        hurdles (80 m)
136   55    Gisela Mauermayer                  discus
           

Olympia 1936, Band II, Die XI. Olympischen Spiele In Berlin 1936 (Reemtsma), 1936

Olympia 1936, Band II - Archie Williams top
Card  Group
----  -----
21    58*   Jesse Owens/Helen Stephens         sprints, long jump/sprints
22    57*   Glenn Morris                       decathlon
23    61*   Raunaq Singh Gill                  long distance
24    60*   Glenn Cunningham/Jack Lovelock     middle distance
25    57*   Karl Hein/Erwin Blask              hammer throw
26    61*   Luz Long/Jesse Owens               long jump
27    60*   Tilly Fleischer                    javelin
28    57*   Helen Stephens/Alice Arden         sprints/high jump
29    61*   Kathe Krauss                       relay (4 x 100)
30    60*   Gisela Mauermayer/Paula            discus
                Mollenhauer
31    57*   100 m [with Jesse Owens]           sprints
32    61*   Jesse Owens                        sprints, long jump
33    60*   Jesse Owens [classic sprint shot]  sprints, long jump
34    57*   Frank Wykoff/Paul Hanni/Ralph      relay (4 x 100 m)
                Metcalfe/Jesse Owens
35    61*   Men's 400 m                        400 m
36    60*   Archie Williams                    400 m
37    57*   Start of men's 800 m               middle distance
38    61*   Men's 800 m                        middle distance
39    59*   Start of men's 1500 m              middle distance
40    58*   Men's 1500 m                       middle distance
41    60*   Gunnar Hockert                     long distance
42    57*   Ilmari Salminen                    long distance
43    61*   Forrest Towns                      hurdles (110 m)
44    60*   Forrest Towns                      hurdles
45    57*   Glenn Hardin/John Loaring          hurdles (400 m)
46    61*   Volmari Iso-Hollo/Kalle Tuominen/  steeplechase
                Alfred Dompert
47    60*   Alfred Dompert                     steeplechase
48    57*   Harold Whitlock                    walking
49    61*   Men's 4 x 100 m relay              relay (4 x 100)
50    59*   Men's 4 x 400 m relay              relay (4 x 400)
51    60*   German men's 4 x 400 team          relay (4 x 400)
52    58*   Hans Woellke                       shot put
53    59*   Karl Hein                          hammer throw
54    58*   Gerhard Stock                      javelin, shot put
55    59*   Cenneth [Kenneth] Carpenter        discus
56    57*   Luz Long                           long jump
57    61*   Jesse Owens [long jumping]         sprints, long jump
58    58*   Cornelius Johnson                  high jump
59    60*   Naoto Tajima                       triple jump
60    57*   Earle Meadows                      pole vault
61    59*   Sueo Oe                            pole vault
62    61*   Scoreboard for decathlon           decathlon
63    60*   Helmut Bonnet                      decathlon
64    57*   Glenn Morris                       decathlon
65    61*   Erwin Huber                        decathlon
66    60*   Robert Clark                       decathlon
67    58*   Bob Clark/Glenn Morris/Jack        decathlon
                Parker
68    59*   Men's marathon                     marathon
69    60*   Kitei Son                          marathon
70    57*   Kitei Son                          marathon
71    59*   Kitei Son                          marathon
72    58*   German(?) women's athletic team
73    61*   Women's 100 m                      sprints
74    60*   Ondina Valla/Anni Steuer           hurdles
75    57*   Women's 80 m hurdles runners       hurdles
76    61*   Tilly Fleischer/Lies Kruger/       javelin
                Lydia Eberhardt
77    60*   Ibolya Csak                        high jump
78    57*   Hedwiga Wajsowna [Jadwiga]         discus
79    61*   Emmy Albus/Kathe Krauss/Marie      relay (4 x 100)
                Dollinger/Ilse Dorffeldt
80    59*   Women's 4 x 100 relay              relay (4 x 100)
           

XV. Olympia 1952 Helsinki (Raumbild-Verlag Otto Schoenstein), 1952

Germany, stereoscopic cards

XV. Olympia 1952 Helsinki (Raumbild-Verlag Otto Schoenstein) - Emil Zatopek top

4           Paavo Nurmi (as torchbearer)                 middle/long distance
5           400 m final                                  400 m
6           800  m heat                                  middle distance
7           1500m final                                  middle distance
9           5000 m                                       long distance
10          10000 m                                      long distance
11*         Emil Zatopek                                 long distance
12*         Emil Zatopek                                 long distance
13          Dieter Engelhardt                            marathon
14          Marathon participants                        marathon
16          Emil Zatopek                                 long distance
18          Gunter Hesselmann/Vladimir Kazantsev         steeplechase
19          Adhemar da Silva                             triple jump
20          Bell                                         high jump
21          Bob Richards                                 pole vault
22          Rudi Luttge/Karl Storch                      walking/hammer throw
23          Women's 200 m                                sprints
24          Marjorie Jackson                             sprints
26          Alice Whitty                                 high jump
27          Alexandra Tschudina [Aleksandra Chudina]     long jump
28          Dana Zatopekowa [Zatopkova]                  javelin
103         1500 m final                                 middle distance
105         Men's 200 m final                            sprints
108         High jumper                                  high jump
					 

Olympia '84 (Duplo/Hanuta), 1984

Full set checklist

top


(These are stickers)
1           Calvin Smith                       sprints
2*          Pietro Mennea                      sprints
3           Steve Cram                         middle distance
4           Steve Ovett                        middle distance
5           Grete Waitz                        marathon
6           Edwin Moses                        hurdles (400 m)
7           Tamara Bykowa                      high jump
8*          Zhu Jianhua                        high jump
9*          Thierry Vigneron                   pole vault
10          Willie Banks                       triple jump
            

Olympia Contax Reportage (Zeiss Ikon), c.1952

Full set checklist

Olympia Contax Reportage (Zeiss Ikon) - Zatopek top
1*          Emil Zatopek                                 long distance
2           Werner Lueg                                  middle distance
3*          Milt Campbell                                decathlon
5*          Horace Ashenfelter/John Disley/Helmut Gude   steeplechase
7*          Marjorie Jackson                             sprints
8*          Josef Hipp                                   decathlon
9*          Floyd Simmons                                decathlon
10*         Sheila Lerwill                               high jump
13*         "Start zum 3000-m-Hindernislauf"             steeplechase
14*         "Stabhochsprung"                             pole vault
15*         Milt Campbell                                decathlon
16*         Fernando Fernandes                           decathlon
17*         Carlos Vera                                  decathlon
21          Sam Iness/Adolfo Consolini/Jim Dillion       discus

(This list may not be complete. Please e-mail me with any additions.)
					 

Olympia Helsinki 1952 (Braunschweiger Zeitung)

Germany, 90 cards

top

1*          Men's 100 m dash                             sprints
2*          Men's 200 m results                          sprints
3*          Karl-Friedrich Haas                          400 m
4*          Women's 100 meter dash                       sprints
5*          Marjorie Jackson/Puck Brouwer/Nadezhda       sprints
                Khnykina [Khnik'ina]
6*          Heinz Ulzheimer                              middle distance
7*          Werner Lueg                                  middle distance
8*          Josy Barthel                                 middle distance
9*          Vladimir Kasantzew/Horace Ashenfelter        steeplechase
10*         Harrison Dillard                             sprints, hurdles (110 m)
11*         Charles Moore                                hurdles (400 m)
12*         Bob Mathias/Sepp Hipp                        decathon
13*         Bob Mathias                                  decathon
14*         Seonbuchner/Sander/Golubichnaja/Strickland/  hurdles (80 m)
                Desforges
15*         Men's 4 x 100 relay                          relay (4 x 100)
16*         George Rhoden/Mal Whitfield                  400 m
17*         USA women's 4 x 100 relay team               relay (4 x 100)
18*         Marjorie Jackson/Winsom Cripps [Winsome]     sprints
19*         Herbert Schade                               long distance
20*         Emil Zatopek                                 long distance
21*         Emil Zatopek                                 long distance
22*         Emil Zatopek                                 long distance
23*         Race walkers                                 walking
24*         Adhemar da Silva                             triple jump
25*         Bob Richards                                 pole vault
26*         Jerome Biffle                                long jump
27*         Ester Brand [Esther]                         high jump
28*         Cy Young                                     javelin
29*         Karl Storch                                  hammer throw
30*         Marianne Werner                              shot put
31*         Galina Zybina                                shot put
32*         Dana Zatopekova [Zatopkova]                  javelin
					 

Olympia und Weltrekorde in der Leichtathletik (Jostella), c.1950

Germany, 87 cards

Leichtathletik: Olympia & Weltrekorde (Jostella) - Jesse Owens top


1a          Charles Paddock                         sprints
2a          Eddie Tolan                             sprints
3a          Jesse Owens                             sprints, long jump
4a          Lloyd La Beach                          sprints
5a          Eddie Tolan                             sprints
6a          Jesse Owens                             sprints, long jump
7a*         Ralph Metcalfe                          sprints
8a          Mell Patton [Mel]                       sprints
9           Hans Geister                            400 m
10a         Joseph Imbach                           400 m
11a         Eric Liddell                            sprints, 400 m
12a         Rudolf Harbig                           400 m, 800 m
13a         George Rhoden                           400 m
14a*        Sera Martin                             middle distance
15a         Glen Cunningham                         middle distance
16a         Melvin Whitfield [Malvin "Mal"]         400 m, 800 m
17a         Rudolf Harbig                           400 m, 800 m
18a         Luigi Beccali                           middle distance
19a         Jack Lovelock                           middle distance
20a         Dr. Otto Peltzer                        middle distance
21a         Gunder Hagg                             middle distance
22          Lennart Strand                          middle distance
23a         Hannes Kolehmainen                      long distance
24a         Paavo Nurmi                             middle/long distance
25a         Gunder Hagg                             middle distance
26a         Ville Ritola                            long distance
27a         Taisto Maki                             long distance
28a         Emile Zatopek [Emil]                    long distance
29          Emile Zatopek [Emil]                    long distance
30a         Emile Zatopek [Emil]                    long distance
31a         Percy Beard                             hurdles (110 m)
32a         Forrest Towns                           hurdles (110 m)
33a         Richard Attlesey                        hurdles (110 m)
34a         Morgan Taylor                           hurdles (400 m)
35a         R. Tisdall [Robert]                     hurdles (400 m)
36a         Glen Hardin [Glenn]                     hurdles (400 m)
37          Friedr.-Wilhelm Holling                 hurdles (400 m)
38a         Naoto Tajima                            long jump, triple jump
39a         Jesse Owens                             sprints, long jump
40a         Harold M. Osborn                        high jump, decathlon
41a         Cornelius Johnson                       high jump
42a         Melvin Walker                           high jump
43a         David Albritton                         high jump
44          Charles Hoff                            pole vault
45a         William Miller                          pole vault
46a         William Graber                          pole vault
47a         Earl [Earle] Meadows/Bill Sefton        pole vault
48a         Cornelius Warmerdam                     pole vault
49a         Mikio Oda                               triple jump
50a         Shuhei Nambu [Chuhei]                   triple jump, long jump
51a         Emil Hirschfeld                         shot put
52a         Louis Sexton [Leo]                      shot put
53a         Wilbur Thompson                         shot put
54a         James Fuchs                             shot put
55a         Hans Hoffmeister                        discus
56a         Willy Schroder                          discus
57a         Adolfo Consolini                        discus
58a         Fortun Gordien [Fortune]                discus
59a         Eino Penttila                           javelin
60          Gerhard Stock                           javelin, shot put
61a         Matti Jarvinen                          javelin
62a         Yrjo Nikkanen                           javelin
63a         Pat Ryan                                hammer throw
64a         Karl Hein                               hammer throw
65a         Erwin Blask                             hammer throw
66a         Imre Nemeth                             hammer throw
67a         P. Yrjola [Paavo]                       decathlon
68a         Hans-Heinrich Sievert                   decathlon
69a*        Glen Morris [Glenn]                     decathlon
70a         Robert Mathias                          decathlon
71a         Stella Walasiewicz                      sprints
72a         Helen Stephens                          sprints
73a         Lina Radtke-Batschauer [Radke]          middle distance
74a         Ruth Engelhardt-Becker                  hurdles
75          Ruth Engelhardt-Becker                  hurdles
76a         Fanny Blankers-Koen                     sprints, hurdles
77a         Christel Schulz                         long jump
78a         Fanny Blankers-Koen                     sprints, hurdles
79a         Ethel Catherwood                        high jump
80a         Shella Lerwel-Alexander [Sheila]        high jump
81a         Grete Heublein                          discus
82a         Gisela Mauermayer                       discus, shot put
83a         Gisela Mauermayer                       discus, shot put
84a         Nina Dumbadse [Dumbadze]                discus
85a         Ellen Braumuller                        javelin
86a         Natalja Smirnitzkaja [Smirnitskaya]     javelin
87a         Emmy Albus/Kathe Krauss/Ilse            relay (4 x 100)
                Dorfeldt/Marie Dollinger
           

Olympiade-Sieger 1932 (Olleschau), c.1932

Germany, 100 cards

Full set checklist

Olympiade-Sieger 1932 (Olleschau) - John Frederick Cornes top

(The backs of these cards are blank.)
7           Hilda Stricke [Strike]             sprints
9           George Simpson                     sprints	 
14*         John Frederick Cornes              middle distance					 
30          James Bausch                       decathlon
37          M. Copeland [Lillian]              discus
no #        Volmari Iso-Hollo                  steeplechase/long distance

(This list is incomplete. Please e-mail me with any additions.)
					 

Olympiasieger Helsinki 1952 (Die Deutschen Sparkassen), c.1952

Germany

Full set checklist

Olympiasieger Helsinki 1952 (Die Deutschen Sparkassen) - Bob Mathias top

no #*       Bob Mathias                        decathlon
no #*       Emil Zatopek                       long distance
					 

Olympic 3D Action (Kraft), 1992

Canada, 10 cards

Full set checklist

Olympic 3D Action (Kraft) - Charmaine Crooks top

5*          Milt Ottey                         high jump
9*          Charmaine Crooks                   400 m, 800 m
					 

Olympic 80 Field and Track (Top Trumps), 1980

top
no #*       Evelyn Ashford                     sprints
no #*       Udo Beyer                          shot put
no #*       Geoff Capes                        shot put
no #*       Waldemar Cierpinski                marathon
no #*       Sebastian Coe                      middle distance
no #*       Joao Carlos de Oliveira            triple jump
no #*       Brendan Foster                     long distance
no #*       Ruth Fuchs                         javelin
no #*       Wolfgang Hanisch                   javelin
no #*       Evelin Jahl                        discus
no #*       Alberto Juantorena                 400 m, 800 m
no #*       Marita Koch                        sprints, 400 m
no #*       Sonia Lannaman                     sprints
no #*       Silvio Leonard                     sprints
no #*       Marina Makeyeva                    hurdles (400 m)
no #*       Natalia Marasescu                  middle distance
no #*       Edwin Moses                        hurdles (400 m)
no #*       Larry Myricks                      long jump
no #*       Renaldo Nehemiah                   hurdles (110 m)
no #*       Steve Ovett                        middle distance
no #*       Totka Petrova                      middle distance
no #*       Grazyna Rabsztyn                   hurdles (100 m)
no #*       Karl-Hans Riehm                    hammer throw
no #*       Henry Rono                         steeplechase, long distance
no #*       Tessa Sanderson                    javelin
no #*       Wolfgang Schmidt                   discus
no #*       Ilona Slupianek                    shot put
no #*       Anita Stukane                      long jump
no #*       Daley Thompson                     decathlon
no #*       Grete Waitz                        marathon
no #*       Allan Wells                        sprints
no #*       Miruts Yifter                      long distance

(The above list includes all cards in the set.)
					 

Olympic Achievements (Comet Sweets)

Olympic Achievements (Comet Sweets) top

2*          Jesse Owens                        sprints, long jump
8*          Vladimir Kuts                      long distance

(This list is incomplete. Please e-mail me with any additions.)
           

Olympic Achievements, 1st Series (Comet Sweets), 1960

Full set checklist

top

2           Origin of Marathon Race
11*         Athletics
					 

Olympic Achievements, 2nd Series (Comet Sweets), 1960

Full set checklist

top

 26*        1,500 Metres, 1956
 27*        High Jump, 1956
 28*        200 Metres, 1956
 29*        800 Metres, 1956
 30*        Throwing the Discus, 1956
 31*        5,000 Metres, 1952
 32*        Marathon, 1952
 33*        3,000 Metres Steeplechase, 1956
 34*        400 Metres Hurdles
 35*        Throwing the Javelin, 1956
 36*        Women's 4 x 100 Metres Relay, 1956
 37*        Jesse Owens of the U.S.A.
 38*        100 Metres Start
 39*        Women's Putting the Weight, 1956
 40*        Throwing the Hammer, 1956
 44*        Decathlon
 47*        Hop, Step and Jump, 1956
					 

Olympic All Time Greats (Top Trumps), 1980

Full set checklist

top
no #*       Bob Beamon                         long jump
no #*       Abebe Bikila                       marathon
no #*       Fanny Blankers-Koen                sprints, hurdles
no #*       David Hemery                       hurdles (110 m, 400 m)
no #*       Kip Keino                          middle distance, long distance,
                                                 steeplechase
no #*       Vladimir Kuts                      long distance
no #*       Bob Mathias                        decathlon
no #*       Paavo Nurmi                        middle distance, long distance
no #*       Al Oerter                          discus
no #*       Jesse Owens                        sprints, long jump
no #*       Dorando Pietri                     marathon
no #*       Viktor Saneyev                     triple jump
no #*       Peter Snell                        middle distance
no #*       Irena Szewinska                    sprints, 400 m, long jump
no #*       Lasse Viren                        long distance
no #*       Emil Zatopek                       long distance
					 

Olympic Athletes (Kent Police), 1988

top
1*          Said Aouita                        middle distance, long distance
2*          Jackie Joyner-Kersee               heptathlon, long jump
3*          Sergei Bubka                       pole vault
4*          Petra Felke                        javelin
5*          Ben Johnson                        sprints
6*          Liz McColgan                       long distance, marathon
7*          Carl Lewis                         sprints, long jump
8*          Natalya Lisovskaya                 shot put
9*          Butch Reynolds                     400 m
10*         Rosa Mota                          marathon
11*         Thomas Schonlebe                   400 m
12*         Silke Moller                       sprints
13*         John Regis                         sprints, 400 m
14*         Heike Drechsler                    long jump, sprints
15*         Abdi Bile                          middle distance
16*         Stefka Kostadinova                 high jump
17*         Edwin Moses                        hurdles (400 m)
18*         Ingrid Kristiansen                 long distance, marathon
19*         Greg Foster                        hurdles (110 m)
20*         Fatima Whitbread                   javelin
21*         Patrick Sjoberg                    high jump
22*         Peter Elliott                      middle distance
23*         Jack Buckner                       long distance
24*         Roger Black                        400 m
25*         Linford Christie                   sprints
26*         Sebastian Coe                      middle distance
27*         Steve Cram                         middle distance
28*         Daley Thompson                     decathlon
29*         Jon Ridgeon                        hurdles (110 m)

(The full set consists of the 29 cards listed agove plus card #30, a Kent
County Constabulary logo card.)
					 

Olympic Challenge (Brooke Bond), 1992

Full set checklist

top

1*          Paavo Nurmi                        middle distance, long distance
2*          Jesse Owens                        sprints, long jump
3*          Fanny Blankers-Koen                sprints, hurdles
4*          Bob Mathias                        decathlon
5*          Emil Zatopek                       long distance
12*         Mary Rand                          pentathlon, long jump
13*         Bob Beamon                         long jump
14*         David Hemery                       hurdles (110 m, 400 m)
15*         Lasse Viren                        long distance
16*         Viktor Saneyev                     triple jump
17*         Sebastian Coe                      middle distance
18*         Daley Thompson                     decathlon
19*         Carl Lewis                         sprints, long jump
20*         Edwin Moses                        hurdles (400 m)
21*         Florence Griffith Joyner           sprints
35*         Linford Christie                   sprints
36*         Colin Jackson                      hurdles (110 m)
37*         Peter Elliott                      middle distance
38*         Steve Backley                      javelin
39*         Yvonne Murray                      middle distance
40*         Liz McColgan                       long distance, marathon
					 

Olympic Champions (Imperial), 1996

Full set checklist

Olympic Champions (Imperial) - Blankers-Koen top

1*          Jim Thorpe                         decathlon
2*          Jesse Owens                        sprints, long jump
3*          Fanny Blankers-Koen                sprints, hurdles
4*          Emil Zatopek                       long distance
5*          Chris Brasher                      steeplechase
8*          Al Oerter                          discus
11*         Herb Elliott                       middle distance
13*         Peter Snell                        middle distance
14*         Lynn Davies                        long jump
16*         Ann Packer                         sprints, 400m, 800m
17*         Mary Rand                          pentathlon, long jump
19*         Bob Beamon                         long jump
21*         Dick Fosbury                       high jump
22*         David Hemery                       hurdles (110 m, 400 m)
23*         Kip Keino                          middle distance, long distance, 
                                                 steeplechase
25*         Ulrike Meyfarth                    high jump
26*         Mary Peters                        pentathlon
28*         Lasse Viren                        long distance
29*         Edwin Moses                        hurdles (400 m)
30*         John Walker                        middle distance
31*         Sebastian Coe                      middle distance
33*         Steve Ovett                        middle distance
34*         Daley Thompson                     decathlon
35*         Allan Wells                        sprints
37*         Carl Lewis                         sprints, long jump
39*         Tessa Sanderson                    javelin
40*         Sergei Bubka                       pole vault
42*         Florence Griffith Joyner           sprints
46*         Linford Christie                   sprints
47*         Heike Drechsler                    long jump, sprints
48*         Sally Gunnell                      hurdles (400 m)
					 

Olympic Champions Amsterdam 1928 (Godfrey Phillips), 1928

Full set checklist

top
3***        800 meter final                             middle distance
4**         800 meter final                             middle distance
5***        800 meter final                             middle distance
6**         Douglas Lowe                                middle distance
7*          100 meter race                              sprints
8**         100 meter race                              sprints
9*          Percy Williams                              sprints
10**        Hermann Engelhard                           middle distance
11*         400 meter hurdles                           hurdles (400 m)
12**        400 meter hurdles                           hurdles (400 m)
13**        Lord Burghley                               hurdles
14**        Harry Simmons                               high jump
15**        Bob King                                    high jump
16***       Ethel Catherwood                            high jump
17***       Laurence Bond                               pole vault
18*         Morgan Taylor                               hurdles (400 m)
19*         Toivo Loukola                               steeplechase
20**        3,000 meter steeplechase                    steeplechase
21*         3,000 meter steeplechase                    steeplechase
22*         3,000 meter steeplechase [Paavo Nurmi]      middle/long distance
23**        3,000 meter steeplechase [Nurmi/Duquesne]   steeplechase
24**        1,500 meter final [Larva/Ladoumegue]        middle distance
25**        400 meter semi-final [Ball/Barbuti/Storz]   400 m
26**        Clarence Houser                             discus
29**        Women's 100 meter race                      sprints
36*         Boughera El Ouafi                           marathon
           

Olympic Flash, c.1964

Full set checklist

Olympic Flash top

1*          100 metres - Dames                 sprints
3           10,000 metres - Messieurs          long distance
4           Marathon                           marathon
5           80 metres Haies - Dames            hurdles
6           4 x 100 m - Messieurs - Relais     relay (4 x 100)
8           Saut en longueur - Messieurs       long jump
10          Lancement du poids - Messieurs     shot put
11          Lancement du disque - Messieurs    discus
12*         Lancement du javelot - Dames       javelin
13          Lancement du marteau - Messieurs   hammer throw

(This list is incomplete. Please e-mail me with any additions.)
					 

Olympic Greats (Brooke Bond), 1979

Full set checklist

top

1*          Fanny Blankers-Koen                sprints, hurdles
2*          Emil Zatopek                       long distance
3*          Paavo Nurmi                        middle distance, long distance
4*          Jesse Owens                        sprints, long jump
5*          Wilma Rudolph                      sprints
6*          Ann Packer                         sprints, 400m, 800m
7*          David Hemery                       hurdles (110 m, 400 m)
8*          Lasse Viren                        long distance
9*          Abebe Bikila                       marathon
10*         Alberto Juantorena                 400 m, 800 m
11*         Mary Peters                        pentathlon
12*         Al Oerter                          discus
13*         Lynn Davies                        long jump
14*         Mary Rand                          pentathlon, long jump
15*         Bob Beamon                         long jump
					 

Olympic Greats (Shell Oil Company)

Full set checklist

top
no #*       Liz McColgan                       long distance, marathon
no #*       Steve Ovett/Sebastian Coe          middle distance
no #*       Allan Wells                        sprints
no #*       Daley Thompson                     decathlon
no #*       Lord Burghley                      hurdles
no #*       Mary Peters                        pentathlon
no #*       Tessa Sanderson                    javelin
no #*       Steve Backley                      javelin
					 

Olympic Greats (Victoria Gallery), 1992

Full set checklist

top
1*          Jesse Owens                        sprints, long jump
2*          Al Oerter                          discus
5*          Jim Thorpe                         decathlon
10*         Fanny Blankers-Koen                sprints, hurdles
11*         Abebe Bikila                       marathon
12*         Emil Zatopek                       long distance
15*         Lasse Viren                        long distance
18*         Daley Thompson                     decathlon
19*         Paavo Nurmi                        middle distance, long distance
20*         Edwin Moses                        hurdles (400 m)
21*         Carl Lewis                         sprints, long jump
22*         Sebastian Coe                      middle distance
23*         Sergei Bubka                       pole vault
25*         Florence Griffith Joyner           sprints
					 

Olympic Heroes (M&Ms), 1983

Full set checklist

top
10*         Glenn Davis                        hurdles (400 m)
12*         Babe Didrikson                     hurdles, javelin, high jump
16*         Ron Freeman                        400 m
21*         Bruce Jenner                       decathlon
24*         Madeline Manning                   middle distance
25*         Bob Mathias                        decathlon
27*         Rod Milburn                        hurdles (110 m)
30*         Al Oerter                          discus
31*         Jesse Owens                        sprints, long jump
34*         Wilma Rudolph                      sprints
36*         Bob Seagren                        pole vault
38*         Jim Thorpe                         decathlon
39*         Eddie Tolan                        sprints
40*         Bill Toomey                        decathlon
41*         Wyomia Tyus                        sprints
43*         Dave Wottle                        800 m
					 

Olympic Innovator's Collection (3M), 1991

Full set checklist

top
no #*       Dick Fosbury                       long jump
no #*       Kip Keino                          middle distance, long distance,
                                                 steeplechase
           

Olympic Legends (Swatch), 1996

Full set checklist

Olympic Legends (Swatch) - Said Aouita top
no #*       Said Aouita                        middle distance, long distance
no #        Bob Beamon                         long jump
no #*       Gelindo Bordin                     marathon
no #*       Sebastian Coe                      middle distance
no #*       Edwin Moses' feet                  hurdles (400 m)
no #*       Daley Thompson                     decathlon
           

Olympic Legends (Top Trumps), 2010

Full set checklist

Olympic Legends (Top Trumps) - Usain Bolt top
no #*       Bob Beamon                         long jump
no #*       Fanny Blankers-Koen                sprints, hurdles
no #*       Usain Bolt                         sprints
no #*       Dick Fosbury                       high jump
no #*       Cathy Freeman                      400 m
no #*       Kelly Holmes                       middle distance
no #*       Michael Johnson                    sprints, 400 m
no #*       Jackie Joyner-Kersee               heptathlon, long jump
no #*       Kip Keino                          middle distance, long distance, 
                                                 steeplechase
no #*       Carl Lewis                         sprints, long jump
no #*       Edwin Moses                        hurdles (400 m)
no #*       Paavo Nurmi                        middle distance, long distance
no #*       Al Oerter                          discus
no #*       Jesse Owens                        sprints, long jump
no #*       Daley Thompson                     decathlon
no #*       Emil Zatopek                       long distance

Super Top Trumps (STT) cards
no #*       Sebastian Coe                      middle distance
no #*       Jonathan Edwards                   triple jump
no #*       Steve Ovett                        middle distance
					 

Olympic Legends (Winning Moves), 2010

Full set checklist

Olympic Legends (Winning Moves), 2010 - Sebastian Coe top
8 diamonds*    Steve Ovett                        middle distance
J diamonds*    Dick Fosbury                       high jump
Q diamonds*    Cathy Freeman                      400 m
A diamonds*    Usain Bolt                         sprints
2 hearts*      Paavo Nurmi                        middle distance, long distance
3 hearts*      Fanny Blankers-Koen                sprints, hurdles
4 hearts*      Emil Zatopek                       long distance
7 hearts*      Al Oerter                          discus
8 hearts*      Kip Keino                          middle distance, long distance,
                                                      steeplechase
9 hearts*      Bob Beamon                         long jump
A hearts*      Jesse Owens                        sprints, long jump
2 clubs*       Edwin Moses                        hurdles (400 m)
3 clubs*       Daley Thompson                     decathlon
5 clubs*       Carl Lewis                         sprints, long jump
6 clubs*       Jackie Joyner-Kersee               heptathlon
Q clubs*       Kelly Holmes                       middle distance
K clubs*       Sebastian Coe                      middle distance
A clubs*       Michael Johnson                    200 m, 400 m
5 spades*      Betty Cuthbert                     sprints
7 spades*      Jan Zelezney                       javelin
8 spades*      Peter Snell                        middle distance
9 spades*      Lasse Viren                        long distance
10 spades*     Valeri Borzov                      sprints
Top Trumps ad* Usain Bolt                         sprints
					 

Olympic Quiz Cards (Mac Robertson), 1965

Full set checklist

Olympic Quiz Cards (Mac Robertson) top

no #        Fanny Blankers-Koen                sprints, hurdles
no #        Betty Cuthbert                     sprints
no #**      Herb Elliott                       middle distance
no #        Shirley Strickland                 hurdles
no #*       Emil Zatopek                       long distance
           

Olympics (A&BC Chewing Gum), 1972

Full set checklist

top
1           Ron Hill                           long distance, marathon
4           Rosemary Stirling                  middle distance
5           Karin Balzer                       hurdles (100 m)
7           Irena Szewinska                    sprints, long jump
8           Valeriy Borzov                     sprints
9           David Bedford                      long distance
10          Ralph Doubell                      middle distance
11          Lee Evans                          400 m
12          Margita Gummel                     shot put
13*         Heidi Rosendahl                    long jump
14          Wolfgang Nordwig                   pole vault
15          Kipchoge Keino                     middle distance, long distance,
                                                 steeplechase
16*         Rita Ridley                        middle distance
17          Pat Matzdorf                       high jump
18          Ian Stewart                        long distance
19          Ilona Gusenbauer                   high jump
20          Raelene Boyle                      sprints
21          Paul Nihill                        walking
22          Willie Davenport                   hurdles (110 m)
23          Mary Peters                        pentathlon
24          Victor Saneyev                     triple jump
25          Romuald Klim                       hammer throw
26          Bob Beamon                         long jump
27          David Hemery                       hurdles (400 m)
28          Ben Jipcho                         steeplechase
29*         Colette Besson                     400 m
31          Randy Matson                       shot put
34          Faina Melnik                       discus
           

Olympics (Goodies)

Full set checklist

Olympics (Goodies) top
2*          The First Events [runner]          running
3*          Ancient Pentathlon                 pentathlon
7*          Rebirth of the Olympic Games       discus
9**         Spyridon Louis                     marathon
10*         Dorando Pietri                     marathon
11*         Paavo Nurmi                        middle/long distance
12**        Hitler's Olympics                  hammer throw
13**        Jesse Owens                        sprints, long jump
15*         Fanny Blankers-Koen                sprints, hurdles
16*         Emil Zatopek                       long distance
17**        American domination of Discus      discus
18**        The Mighty Tamara Press            shot put, discus
19**        Long Jump Double                   long jump
21**        "The Fosbury Flop"                 high jump
22*         Pentathlon (Women)                 pentathlon
23**        Decathlon (Men)                    decathlon
           

Olympics 1896-1972, The (Esso), 1972

Full set checklist

top

(These are stickers)					 
5*          Dorando Pietri                     marathon
7*          Jim Thorpe                         decathlon
12*         Bob Tisdall                        hurdles (400 m)
14*         Glenn Cunningham                   middle distance
16*         Harrison Dillard                   sprints, hurdles (110 m)
17*         Bob Mathias                        decathlon
18*         Fanny Blankers-Koen                sprints, hurdles
19*         Tapio Rautavaara                   javelin
21*         S. Barthel                         ?
22*         S. Barthel                         ?
23*         Adhemar Ferreira da Silva          triple jump
27*         Bill Nieder                        shot put
30*         Al Oerter                          discus
31*         Ann Packer                         sprints, 400m, 800m
32*         Ken Matthews                       walking
34*         Bob Hayes                          sprints
36*         Bob Beamon                         long jump
37*         Sheila Sherwood                    long jump
39*         David Hemery                       hurdles (110 m, 400 m)
40*         Lee Evans                          400 m
					 

Olympics 1948 (Carreras/Turf)

Full set checklist

Olympics 1948 (Carreras / Turf) - Bailey top

(The backs of these cards are blank.)

2*          Harry Churcher                     walking
3*          E. McDonald Bailey                 sprints
7           Morris Curotta                     sprints, 400 m
8*          Herbert  McKenley                  400 m
11          Dennis Shore                       sprints, 400 m
12**        John Archer                        sprints
19          John Mikaelsson                    walking
20          W. Roberts [William]               400 m
21*         John Treloar                       sprints
23          C. T. White [Charles Thomas]       middle distance
24*         Lasse Hindmar                      walking
25          Maureen Gardner                    hurdles
26          Eddie Conwell                      sprints
33*         Harry Whittle                      hurdles (400 m), long jump
34*         John Winter                        high jump
36          Derek Pugh                         400 m
37          Margaret Lucas                     discus, shot put
38          Harrison Dillard                   sprints, hurdles (110 m)
39          Margaret Walker                    sprints
40          J.C.M. Wilkinson [John]            sprints
41*         Donald Finlay                      hurdles
42*         Jean Desforges                     hurdles
43          Prince A. F. Adedoyin              jumps
44*         Sylvia Cheeseman                   sprints
45          Marcel Hansenne                    middle distance
46*         Douglas Harris                     400 m, 800 m
47          Douglas Wilson                     middle distance
48          Melvin Patton                      sprints
49          H. J. Forbes [Harry]               walking
50          J. T. Holden                       marathon
           

XV. Olympische Sommerspiele 1952 in Helsinki (VEB Volkskunstverlag), c.1954

XV. Olympische Sommerspiele 1952 in Helsinki top

6*          Men's 100 m dash                             sprints
7*          Wladimir Sucharew [Vladimir Sukharev]/       sprints/shot put
                Galina Sybina [Zybina]
8*          400 m run                                    400 m
14*         Men's 100 m hurdles                          hurdles (100 m)
15*         Charles Moore                                hurdles (400 m)
16*         Jurij Litujew [Yury Lituyev]                 hurdles (400 m)
17*         Vladimir Kasanzew [Kazantsev]/               steeplechase
                Horace Ashenfelter
18*         Bruno Junk/George Coleman                    walking
19*         Boris Tokarew [Tokarev]/Lev                  sprints
                Kaljajew [Kalyayev]
20*         Men's 4 x 100 m relay                        relay (4 x 100)
21*         Soviet 4 x 100 relay team                    relay (4 x 100)
22*         Winning men's 4 x 100 relay teams            relay (4 x 100)
23*         Mens' 4 x 400 m relay [George Rhoden]        relay (4 x 100)
24*         Leonid Tscherbakow [Shcherbakov]             triple jump
25*         Josef Csermak [Jozsef Csermak]               hammer throw
26*         Imre Nemeth                                  hammer throw
27*         Bob Mathias                                  decathlon
28*         Milt Campbell                                decathlon
29*         Marjorie Jackson                             sprints
30*         Bertha Brouwer                               sprints
31*         Maria Sander/Marian Golubichnaja [Mariya     hurdles
                Golubnichaya]/Shirley Strickland
32*         Mae Faggs/Irina Turowa [Turova]/Ursula       relay (4 x 100)
                Knab
33*         Esther Brand                                 high jump
34*         Dana Zatopkova                               javelin
35*         Aleksandra Tschudina [Chudina]               jumps, javelin
36*         Dana Zatopkova/Aleksandra Tschudina          javelin
                [Chudina]/Elena Gorchakowa [Yelena]
37*         Galina Sybina [Zybina]/Marianne Werner/      shot put
                Klavdiya Tochenova
38*         Scoreboard with women's shot put winners     shot put
39*         Nina Dumbadse                                discus
40*         Nina Romaschkowa [Romashkova]                discus [photo w/ javelin]
41*         Jelisaweta Bagrzjanzewa [Yelizaveta          discus
                Bagryantseva]/Nina Romaschkowa
                [Romashkova]/Nino Dumbadse [Dumbadze]
97*         Emil Zatopek                                 long distance

(This list is incomplete. Please e-mail me with any additions.)
					 

Olympische Sommerspiele Mexiko 1968 (Berliner Spielekarten)

Full set checklist

top
1a**        Jim Hines                          sprints
1b*         David Hemery                       hurdles
1c*         Kip Keino                          middle distance
1d*         Mamo Wolde                         marathon
2a*         Wyomia Tyus                        sprints
2b*         Maureen Caird                      hurdles
2c*         Irena Kirszenstein                 sprints
2d*         Colette Besson                     400 m
3a*         Bob Beamon                         long jump
3b*         Dick Fosbury                       high jump
3c*         Bob Seagren                        pole vault
3d*         Viktor Sanejew [Saneyev]           triple jump
4a*         Randy Matson                       shot put
4b*         Al Oerter                          discus
4c*         Janis Lusis                        javelin
4d*         Gyula Zsivotsky                    hammer throw
5a*         Viorica Viscopoleanu               long jump
5b*         Miloslava Rezkova                  high jump
5c*         Margitta Gummel                    shot put
5d*         Lia Manoliu                        discus
6a*         Bill Toomey                        decathlon
6b*         Ingrid Becker                      pentathlon
           

Olympische Spelen 1952 (Planta), 1952

Netherlands, 80 cards

Full set checklist

top


1a          Paavo Nurmi [lighting torch]       middle/long distance
3a          Herb McKenley/Mal Whitfield        sprints
8a          Fanny Blanker-Koen                 sprints, hurdles
9a          Emil Zatopek                       long distance
10a         Mal Whitfield                      sprints
11***a      Lindy Remigino/Herb McKenley       sprints
12**a       Theo Saat/Werner Zandt             sprints
13**a       Fanny Blanker-Koen                 sprints, hurdles
14*a        Robert E. Richards                 pole vault
15**a       Wim Slijkhuis                      middle/long distance
16*a        Dana Zatopekova [Zatopkova]        javelin
17**a       Marjorie Jackson                   sprints
18**a       Nadezhda Khnykina [Khnikina]/      sprints
                Marjorie Jackson/Puck Brouwer
19*a        Janus van der Zande/Veikko         marathon
                Karvonen/Geron
20*a        Women's 4 x 100                    relay (4 x 100)
					 

Xe Olympische Spelen Los Angeles (Philips), c.1932

Netherlands

Full set checklist

Xe Olympische Spelen Los Angeles - Bill Carr/Ben Eastman/Alex Wilson top


no #*       Bill Carr                                    400 m
no #*       Bill Carr                                    400 m
no #*       Bill Carr/Ben Eastman                        400 m
no #*       Bill Carr/Ben Eastman/Alex Wilson            400 m
no #        Pat O'Callaghan                              hammer throw
no #        Duncan McNaughton                            high jump
no #*       Curtiss [Tom Curtis]                         hurdles (110 m)
no #        George Saling                                hurdles (110 m)
no #        Lord Burghley/Morgan Taylor/Luigi Facelli    hurdles (400 m)
no #*       "Verspringen"                                long jump
no #        Luigi Becalli                                middle distance
no #*       Thomas Hampson                               middle distance
no #        Eric Svensson                                triple jump

(This list is incomplete. Please e-mail me with any additions.)					 
					 

Olympische Spiele (Peter Kolln), 1960

Full set checklist

top


1*a         Laufen                             running
2a          Mittel- und Langstrecken           middle/long distance
3a          Staffellauf                        relay
4*          Hindernislauf                      steeplechase
5*          Hurdenlauf                         hurdles
6*a         Gehen                              walking
7*          Stabhochsprung                     pole vault
8*a         Hochsprung                         high jump
9a          Weitsprung                         long jump
10*a        Diskuswurf                         discus
11a         Kugelstoss                         shot put
12*         Hemmerwerfen                       hammer throw
13a         Speerwurf                          javelin
           

Olympische Spiele 1936 [Olympiade 1936] (Sidol/Lodix/Sigella), 1936

Full set checklist

top

43          Jesse Owens                        sprints, long jump
44          Jesse Owens                        sprints, long jump
45*         Archie Williams                    400 m
46*         John Woodruff                      middle distance
47*         Jack Lovelock                      middle distance
48*         Men's 5000 m                       long distance
49*         Men's 10000 m                      long distance
50          Jesse Owens                        sprints, long jump
51*         Men's 4 x 100 m relay              relay (4 x 100)
52*         Men's 4 x 100 m relay              relay (4 x 100)
53*         Men's 4 x 400 m relay              relay (4 x 400)
54*         Forest [Forrest] Towns             hurdles (110 m)
55*         Glen [Glenn] Hardin                hurdles (400 m)
56*         Men's 3000 m steeplechase          steeplechase
57*         Kitei Son                          marathon
58*         Harold Whitlock                    walking
59*         Cornelius Johnson                  high jump
60*         Earl Meadows                       pole vault
61          Jesse Owens                        sprints, long jump
62*         Luz Long                           long jump
63*         Naoto Tajima                       triple jump
64*         Hans Woellke                       shot put
65*         Kenneth Carpenter                  discus
66*         Gerhard Stock                      javelin, shot put
67*         Karl Hein                          hammer throw
68*         Erwin Blask                        hammer throw
69*         Glenn Morris                       decathlon
70*         Glenn Morris                       decathlon
71*         Glenn Morris/Erwin Huber           decathlon
72*         Helen Stephens                     sprints
73*         Helen Stephens                     sprints
74*         Women's hurdles                    hurdles
76*         Tilly Fleischer                    javelin
77*         Gisela Mauermayer                  discus

(This list is incomplete. Please e-mail me with any additions.)
					 

Olympische Spiele 1952 (Duisburger Margarine-Fabrik Schmitz & Loh AG), c.1952

Germany, 80 cards

Full set checklist

Olympische Spiele 1952 (Duisburger Margarine-Fabrik Schmitz & Loh AG)

Olympische Spiele 1952 (Duisburger Margarine-Fabrik Schmitz & Loh AG) top

6*          Heinz Ulzheimer                         middle distance
9*          Maria Sander-Domagalla/Marga Petersen   sprints
10*         Erich Kruzycki/Hermann Eberlein         long distance
11*         Margot Ulzheimer-Glockner               sprints
16*         Marlies Muller                          javelin
42*         Finnland                                running
43*         United States of America                track & field
50*         Canada                                  hurdles
52*         Colombia                                javelin
55*         Greece                                  running
65*         New Zealand                             long jump
72*         Sweden                                  running
78*         Japan                                   pole vault
80*         Soviet Union                            high jump

(This list is incomplete. Please e-mail me with any additions.)
					 

Olympische Spiele 1964-1968-1972 (Ernst Huberty), 1972

top
no #*       Betty Cuthbert                     sprints, 400 m
no #*       Colette Besson                     400 m
no #*       Dallas Long                        shot put
no #*       Randy Matson                       shot put
no #*       Wyomia Tyus                        sprints
no #*       Wyomia Tyus                        sprints
no #*       Fred Hansen                        pole vault
no #*       Bob Seagren                        pole vault
no #*       Valeriy Brumel                     high jump
no #*       Dick Fosbury                       high jump
no #*       Edith McGuire                      sprints
no #*       Irena Kirszenstein (Szewinska)     sprints

(This list is incomplete. Please e-mail me with any additions.)
           

Olympische Spiele Helsinki 1952 (Kosmos Cigarettes), 1952

top

29*         Andy Stanfield                     sprints
37*         Herbert Schade                     long distance
40*         Emil Zatopek/Herbert Schade        long distance
41*         John Mikaelsson                    walking
45*         Men's 4 x 100 m relay teams        relay (4 x 100)
47*         Men's relay                        relay
51*         Emil Zatopek                       long distance
56*         Horace Ashenfelter                 steeplechase
57*         Emil Zatopek/Alain Mimoun          long distance
86*         Winsome Cripps/Marjorie Jackson    relay (4 x 100)
87*         Women's 4 x 100 m relay teams      relay (4 x 100)
88*         Shirley Strickland                 sprints, hurdles
          

Olympischer Sport (Erich Oberrascher/Herba-Verlag), 1964

Full set checklist

top


17*         Start of sprint                    sprints
18*         Armin Hary                         sprints
19*         Men's 400 m                        400 m
20*         Women's 4 x 100 m relay            relay (4 x 100)
21*         Martin Lauer                       hurdles (110 m)
22*         Women's 80 m hurdles               hurdles (80 m)
23*         Jutta Heine                        sprints
24*         Men's 4 x 100 m relay              relay (4 x 100)
25*         3000 m steeplechase                steeplechase
26*         Marathon                           marathon
27*         50 k walk                          walking
28*         Men's long jump                    long jump
29*         Women's long jump                  long jump
30*         Ulrike Meyfarth                    high jump
31*         Pole vault                         pole vault
32*         Al Oerter                          discus
33*         Shot put                           shot put
34*         Men's javelin                      javelin
35*         Women's javelin                    javelin
36*         Hammer throw                       hammer throw
					 

Olympos (Hellas/Jenkki)

Finland

top

52          Jesse Owens                        sprints, long jump
80*         Parry O'Brien                      shot put
?           Paavo Nurmi                        middle/long distance

(This list is incomplete. Please e-mail me with any additions.)
          

Oregon Track & Field 2004 (Pepsi), 2004

USA, 12 cards

Oregon Track & Field 2004 - Matt Scherer top

no #*       Sofie Abildtrup                    sprints
no #*       Abby Andrus                        heptathlon
no #*       Bree Fuqua                         shot put
no #*       Jason Hartmann                     long distance
no #*       Clarice Hayward-Lee                triple jump
no #*       Jordan Kent                        sprints
no #*       Kirsten Larwin                     pole vault
no #*       Eric Logsdon                       middle/long distance
no #*       Eric Mitchum                       hurdles (110 m)
no #*       Magdalena Sandoval                 long distance
no #*       Matt Scherer                       400 m
no #*       Tommy Skipper                      pole vault