Dominion Athletic Stars (Dominion Chocolate Co., Limited), c.1924

60-card set
1           Charles Barnes                            track & field/running
2           Myrtle Cook                               track & field/running
3           Edward Butler                             track & field/running
4           Phil Edwards                              track & field/running
5           Florence Bell                             track & field/running
6           John Fitzpatrick                          track & field/running
7           "Jimmy" Ball                              track & field/running
8           P. Suttie                                 track & field/running
9           David Griffin                             track & field/running
10          "Steve" Rocco                             boxing
11          Alex. Gray                                hockey
12          Duncan B. Munro                           hockey
13          Bobbie Ebber                              boxing
14          Jackie Marr                               jockey
15          Phillip Granville                         track & field/running
16          "Vic" Foley                               boxing
17          Gerald Green                              hockey
18          Ernie Williams                            hockey
19          Margaret McBride                          speed skating
20          Winnipeg Eight                            rowing
21          W. J. Montgomery                          wrestling
22          Ada MacKenzie                             golf
23          Douglas Young                             hockey
24          Al. Gauthier                              hockey
25          Don Cameron                               hockey
26          George Clark                              hockey
27          "Steve" Rice                              hockey
28          "Ken" Doraty                              hockey
29          "Bud" Fisher                              hockey
30          Canadian Ladies' A.C.                     track & field/running
31          A. Zvonkin [Abe]                          track & field/running
32          George Peterson                           track & field/running
33          Robert Welch                              track & field/running
34          Percy Williams                            track & field/running
35          Norman Brown                              horseshoes
36          George Young                              swimming
37          "Bert" Pearson                            track & field/running
38          Ray G. Lewis                              track & field/running
39          "Jack" Fraser                             track & field/running
40          Cyril Coaffee                             track & field/running
41          Victor Pickard                            track & field/running
42          D. J. Cable                               track & field/running
43          Maude E. Smith                            figure skating
44          George S. Lyon                            golf
45          Fanny Rosenfeld                           all-around athlete
46          Jack Guest                                rowing
47          "Joe" Wright Jr.                          rowing
48          Cecil E. Smith                            figure skating
49          Helen Donaldson Jr.                       track & field/running
50          Frank Adams Jr.                           rowing
51          Sam Truax                                 shooting
52          Gladys Robinson                           speed skating
53          Charles H. Pook                           boxing
54          Laurie Cohen                              track & field/running
55          Leila Brooks Potter                       speed skating
56          Isabella McC. Bond                        speed skating
57          Ethel Smith Hogarth                       track & field/running
58          Fred Macbeth                              track & field/running
59          Robert H. Mitchell                        track & field/running
60          Annie Miller                              bowling


120-card set (or 121 with two number 12s?)
1           Frank Thompson                            golf
2           Roy "Peewee" Chantler                     rugby
3           Cyril Coaffee                             track & field/running
4           R.M. "Bob" Gray                           golf
5           Harvey Brown                              rugby
6           Mrs. Harold Hutchings                     golf
7           Harry Batstone                            rugby
8           Carl Voss                                 rugby
9           Aubrey E. Ireland                         canoeing
10          Mrs. Harry Bickle                         tennis
11          K. C. Aseltine                            track & field/running
12*         Laura Little                              diving
12*         Laurie Cohen                              track & field/running
13          World's Hockey Champions                  hockey
14          Kathleen Norgate                          swimming
15          G. "Gibb" McKelvie                        rugby
16          World's Champion Ladies' Relay Team       track & field/running
17          Cyril Kennett                             diving
18          B. Frankham                               track & field/running
19          R. Blomfield                              canoeing
20          Roy Nurse                                 canoeing
21          Johnny Evans                              rugby
22          Morris Hughes                             rugby
23          Three Champion Swimmers [Hazel Kessler,   swimming
                Kathleen Norgate, Jean Kirkpatrick]
24          Mrs. Hope Gibson                          golf
25          Fanny "Bobbie" Rosenfeld                  basketball
26          Niagara Falls Basketball Team             basketball
27          Toronto Basketball Champs                 basketball
28          N. Toronto Hockey Team                    hockey
29          Albert Webb                               gymnastics?
30          Weston Lacrosse Team                      lacrosse
31          Willard S. Crocker                        tennis
32          Miss Ada McKenzie                         golf
33          V. W. Pickard                             track & field/running
34          Robert Bonney                             gymnastics
35          Peterborough Hockey Team                  hockey
36          H. A. Alwyn                               track & field/running
37          Clifton W. Greer                          track & field/running
38          Lew Elder                                 cycling
39          A. Houting                                cycling
40          Frank "Pep" Leadly                        rugby
41          Warren Snyder                             rugby
42          Alice Hardy                               swimming
43          Davis Cup Teams: Canada and Cuba          tennis
44          Toronto Y.W.H.A. Basketball Team          basketball
45          Kathleen McRae                            figure skating
46          Capt. Arthur Maranda                      snowshoe racer
47          "Shamrocks" Basketball Team               basketball
48          Olympic Boxers                            boxing
49          Owen Sound O.H.A. Juniors                 hockey
50          McGill Cricket Club                       cricket
51          John Cuthbert                             track & field/running
52          Rosa Grosse                               track & field/running
53          Irene O'Byrne                             swimming
54          W. LeRoy Rennie                           tennis
55          E. J. Collett                             hockey
56          Hughie J. Fox                             hockey
57          Dunc B. Munro                             hockey
58          M. Rutherford                             hockey
59          Beattie Ramsay                            hockey
60          A. J. McCaffery                           hockey
61          Soo "Greyhounds"                          hockey
62          W. H. Waugh                               tennis
63          Leila Brooks                              speed skating
64          George Young                              swimming
65          Hind & Dauche Ladies' Softball Team       softball
66          Norman Falkner                            figure skating
67          T. R. Walker                              swimming
68          J. P. Aggatt                              hockey
69          Reg. "Hooly" Smith                        hockey
70          J. Cameron                                hockey
71          Olga O'Byrne and Molly Bailey             swimming
72          George S. Lyon                            golf
73          Joe Spring                                baseball
74          Joe Breen                                 rugby
75          Mrs. F. J. Mulqueen                       golf
76          Bill Coles                                cycling
77          Alex Ponton                               rugby
78          Shier Mendelsohn                          swimming
79          Jackie Marr                               speed skating
80          Elson McKay                               cycling
81          Wm. "Bill" Fraser                         hockey
82          Vernon Forbes                             hockey
83          W. "Shorty" Green                         hockey
84          R. "Red" Green                            hockey
85          Jean Kirkpatrick                          swimming
86          Jack Langtry                              hockey
87          Edmonton Commercial "Grads"               basketball
88          Hazel Kessler                             swimming
89          W. "Beaver" Coutu                         hockey
90          Clive Neilson                             track & field/running
91          Johnny Laing                              rugby, lacrosse
92          J. Hughes                                 hockey
93          Jack Cuthbert                             golf
94          Don J. Cable                              track & field/running
95          J. "Newsy" Lalonde                        hockey
96          Don Rowand                                boxing
97          Albert Murray and Nicol Thompson          golf
98          Don Lewis                                 rowing
99          George Goulding                           track & field/running
100         Ursula Morris                             swimming
101         Wm. "Bill" Brydge                         hockey
102         G. Bannister [George]                     golf
103         Cecil Browne                              hockey
104         D. A. Johnson                             track & field/running
105         Laurie Armstrong                          track & field/running
106         J. C. "Red" Porter                        hockey
107         C. C. "Happy" Fraser                      golf
108         Gladys Robinson                           speed skating
109         St. Charles Blues                         polo
110         T. P. McKay                               track & field/running
111         Ernest Penfold                            golf
112         North Bay Hockey Team                     hockey
113         Ross Sommerville                          hockey, rugby
114         Harry Watson                              hockey
115         Kew Beach Ladies' War Canoe Team          canoeing
116         Fred Robson                               speed skating
117         Ogilvie "Ogie" Cleghorn                   hockey
118         Lionel Conacher                           all around athlete
119         Aurel Joliat                              hockey
120         Geo. Vezina [Georges]                     hockey

* I have seen scans of both numbers 12s.
		  

back